Konya Büyükşehir Belediyesi, kendi tarihinin en büyük bedelli yatırımı için geri sayıma başladı. Yatırım tamamlandığında ise Amerika'nın meşhur Central Parkı Konya'ya yapılmış olacak.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında şehre kazandırılacak Ağır Bakım Kentsel Dönüşümü ve 56. Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün temelini düzenlenen törenle attı.

Törende konuşan Başkan Altay, Konya'da yürüttükleri 4 önemli kentsel dönüşüm projesinden bahsetti.

56-agir-bakim

Başkan Altay, Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan protokolle iki büyük kentsel dönüşümün de bu kapsamda büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

Milli Savunma Bakanlığımız ile yaptığımız kentsel dönüşümün birincisi Cephanelik Kentsel Dönüşümü. Bildiğiniz gibi Sille Bölgesi’nde bulunan 1 milyon 670 bin metrekarelik alanda Milli Savunma Bakanlığı’mıza ait cephanelik alanımız bulunuyor. Bu alan hem fiziki yapısıyla hem de artık özellikle Meram Tıp Fakültesi’nin yapılmasıyla birlikte şehrimiz için ciddi bir güvenlik sorunu oluşturuyordu.

Şu an itibariyle Çumra’da 8 milyon metrekarelik alanıyla; iglo cephaneliklerle, akıllı mühimmata uygun, TSK’nın en modern cephaneliğini inşa etmek nasip oldu.

Bugüne kadar cephanelik için güncel bedelle yaklaşık 1,5 milyar lira harcadık. Üçüncü etabın ihalesini de gerçekleştirdik. Cephaneliğin taşınmasıyla ilgili yaklaşık güncel bedelle 2 milyar liralık bir bedel harcanmış olacak. Bunun karşılığında cephaneliğin bulunduğu alan Büyükşehir Belediyemize devrediliyor.

O bölgede de yatay mimariye uygun kentsel dönüşüm için bir planlama yapıyoruz.

Başkan Altay, temelini attıkları 56. Bakım Fabrika’nın inşaat işleri hakkında da bilgi vererek, şöyle konuştu:

“Konyalıların Ağır Bakım diye ifade ettikleri, Meram Yeniyol ile Meram Eskiyol, Şehir Caddesi ve Ateşbaz arasında kalan 640 bin metrekarelik alanda bir dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Bu dönüşüm kapsamında taahhüdümüzde bulunun 56. Ağır Bakım Fabrikaları’nın inşaatının temelini bugün Sayın Bakanımızın ve kıymetli misafirlerimizin katılımıyla gerçekleştireceğiz. Burada 140 bin metrekarelik kapalı alanıyla Türkiye’nin en modern tesislerinden birisi inşa ediliyor. İnşallah burada mevcut görevine ilave olarak önemli işlerin yapılacağına inanıyorum. Fabrika alanları, depolar, eğitim tesis alanları ve spor alanlarıyla birlikte modern bir alana kavuşulmuş olacak.

56-temel-atma

Ranta kurban verilmeyeceği ve botanik bahçesi olarak değerlendirileceği önceden açıklanan, Meram Yeniyol'la Meram Eskiyol'u birleştirecek olan alanın büyüklüğü yaklaşık olarak 650 bin metrekare.

konya-central-park-cevre-uzunluğu

56. Ağır Bakım ve Fabrika Müdürlüğü Arazisi

Parkın yapımı tamamlandığında Amerika'nın sembollerinden biri olan ve 3.410.000 metrekarelik Central Parkı'nın bir benzeri de Konya'ya kazandırılmış olacak.

central-park

Central Park-Amerika 

Başkan Altay, yapılan yatırımların Konya'nın geleceğini şekillendireceğini belirterek, “Bu yatırımlar Konya'mızı daha yaşanabilir bir şehir haline getirecek. Konya'mızı daha modern, daha yeşil ve daha yaşanabilir bir şehir yapmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

agir-bakim-tasinma

56. Ağır Bakım Fabrika Müdürlüğü'nün taşınacağı alan.