Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Bilim Merkezi bünyesinde hizmet veren Bilim Tırı'nın yenilenen versiyonunu öğrencilere tanıttı. Yeni Bilim Tırı, son teknolojiye uygun tasarımı ve çevre dostu özellikleriyle dikkat çekiyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Bilim Tırı'nın okullardan ve öğrencilerden gördüğü büyük ilginin ardından bu yenilikçi versiyonunun geliştirildiğini belirtti. Altay, içerisinde Müslüman bilim alimlerinin buluşlarına ve çalışma alanlarına dair bilgilerin yer aldığı tırın, yerli ve milli ürünleri de sergilediğini ifade etti.

bilim-tiri-konya-4

Konya Bilim Merkezi'ne Yenilenen Bilim Tırı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Konya Bilim Merkezi, Türkiye'nin en büyük bilim merkezi olma özelliğini taşıyan Bilim Tırı ile öğrencilere bilimi sevdirmeye devam ediyor.

bilim-tiri-konya-5

Yenilenen Bilim Tırı, güneş enerjisi sistemiyle çalışabilme yeteneğiyle öne çıkıyor. Şebeke elektriğine bağlı kalmadan kablosuz faaliyet gösterebilen tır, güneş panelleri ve aküler aracılığıyla kendini şarj edebiliyor. Bu sayede, tüm materyallere 10 saat boyunca elektrik sağlayarak aktif faaliyet gösterebiliyor.

bilim-tiri-konya-3

Güneş Enerjisiyle Çalışan Bilim Tırı

Yenilenen Bilim Tırı, güneş enerjisiyle çalışan ve kablosuz faaliyet gösterebilen özelliklere sahip. Tavanında 24 adet güneş paneli ve 20 adet akü bulunan tır, yazılım kodlaması ile kurulabiliyor ve kendini toparlayabiliyor.

bilim-tiri-konya-2

Bilim Tırı'nın içeriği, Müslüman bilim alimlerinin tarihi buluşlarına vurgu yaparken, günümüzde yapılan yerli ve milli ürünleri de sergiliyor. İçinde yer alan bazı öne çıkan öğeler şunlar: Ali Kuşçu'nun Ay'ın Krater Haritası, Piri Reis Haritası, Fatih Sultan Mehmet'in Şahi Topu, Aziz Sancar'ın DNA Onarım çalışmaları ve daha fazlası.

Müslüman Bilim Alimlerinin Mirası ve Yerli Ürünler

Yeni Bilim Tırı, Müslüman bilim alimlerinin buluşlarına ve çalışma alanlarına vurgu yaparak günümüzde üretilen yerli ve milli ürünleri sergiliyor. İçeriğinde, önemli buluşlar ve ürünler yer alıyor.

bilim-tiri-konya-1

Yeni Bilim Tırı, öğrencilerin bilimle daha yakın temas kurmalarını sağlayarak bilim sevgisini aşılamaya devam ediyor. Konya Bilim Merkezi'nin bu çabası, geleceğin bilim insanlarını ve teknoloji liderlerini yetiştirmeye katkıda bulunmayı hedefliyor.