Konya-Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Hatice Hatun Mahalle Külliyesi Çocuk Mektebi'ni ziyaret ederek mahalle sakinleriyle buluştu. Hacıkaymak Mahallesi'nde Selçuklu Belediyesi tarafından kazandırılan Hatice Hatun Mahalle Külliyesi, farklı yaş gruplarına hitap eden bir dizi hizmet sunuyor.

Başkan Pekyatırmacı, Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Konya İl Müftü Yardımcısı Kuddusi Uysal, Selçuklu İlçe Müftüsü Selim Yazıcı ile birlikte, özellikle 4-6 yaş aralığındaki çocuklar için özel olarak oluşturulan atölyelerde eğitim alan minik öğrencilerle buluştu.

Ziyaret sırasında eğitim sınıflarını dolaşan protokol üyeleri, çocuklarla keyifli sohbetler gerçekleştirirken, eğitmenlerden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldılar. Ayrıca, Hatice Hatun Külliyesi içinde bulunan millet kıraathanesinde de öğrenciler ve vatandaşlarla samimi sohbetler edildi.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Hatice Hatun Külliyesi'nin mahallede çocukları öncelikli olarak düşünen ve farklı yaş gruplarından insanları bir araya getiren örnek bir mekan olduğunu vurguladı. Başkan Pekyatırmacı, projenin amacını açıklarken şunları söyledi: "Burası sadece çocuk mektebi değil, aslında bir külliye mantığında bir proje uyguladık. Merkezde cami var. Caminin yanında çocuk mektebi, karşı tarafta millet kıraathanesi var. Oradan sadece emekli ve yaşlılarımız değil çocuklarımız da hizmet alıyor. Emeklilerimiz çaylarını içip sohbet ederken çocuklarımız da kütüphanesinden hizmet alıyor, ders çalışıyorlar. Yine arka tarafta yer alan seminer salonumuzda velilerimizle müftülüğümüz eğitim faaliyetleri, etkinlikler ve organizasyonlar yapılıyor. Yani böyle cami merkezli bir mahalle külliyesini burada gerçekleştirdik. İnşallah bu örnekleri de farklı yerlerde, farklı mahallelerde çoğaltacağız."

Ayrıca, Hatice Hatun Külliyesi içinde faaliyet gösteren Çocuk Mektebi'nin okul öncesi çocuklara manevi değerlere bağlı, nitelikli eğitim imkanları sunduğunu belirten Başkan Pekyatırmacı, "Proje bu örnekte ilk defa burada uygulandı ve inşallah bunu müftülüğümüzle birlikte bütün Konya'ya yaygınlaştırmak istiyoruz. Temel hedefimiz çocuklarımızın ilkokula başlamadan önce okul öncesi bütün müfredata uygun programları alması, el becerilerini geliştirmesi ve iletişim noktasında birbirleriyle güzel iletişim kurması. Böylece hem okula hazırlık evresi burada gerçekleşmiş olsun hem de Diyanet'imizin, müftülüğümüzün burada değerli hocalarıyla doğru bir şekilde temel dini bilgileri burada öğrensinler. Burada çocuklarımızın en doğru dini bilgileri öğrenmeleri, duaları, kısa duaları, ondan sonra Elif Ba'dan Kur'an'ı öğrenmelerini sağlıyoruz. Geçen yıl mezun ettiğimiz bütün çocuklar Kur'an'a geçtiler ve Kur'an'ı öğrenerek mezun oldular. Alanlarında uzman olan hocalarımız çocuklarımıza en üst düzeyde ilgi alaka gösteriyorlar. Biz de belediye olarak burada ne ihtiyaçsa bunları temin ediyoruz, karşılıyoruz. Selçuklu Belediyesi olarak çocuklarımızın bilgi, beceri ve yeteneklerinin geliştirilmesine imkân sağlamaya devam ederek onların daha modern, daha konforlu ortamlarda eğitimlerini sürdürebilmeleri için fiziki altyapının geliştirilmesine önemli katkılar sunan çalışmalarımıza devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Kaynak: igf