Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan BÜSAN İtfaiye Merkezi'nin açılışı gerçekleşti. 8 araç kapasiteli merkez, sanayi bölgelerinde oluşabilecek yangınlara daha hızlı ve etkin müdahale imkanı sunacak.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın da katıldığı açılış töreninde konuşan Başkan Altay, "Benim Şehrim" kapsamında verdikleri sözlerden birisinin daha hayata geçtiğini ifade etti. Altay, BÜSAN İtfaiye Merkezi'nin yeni sanayi alanlarında oluşacak yangınlara daha hızlı müdahale etmek adına oluşturdukları bir birim olduğunu dile getirdi.

Konya Itfaiye Busan 4

"İtfaiye Teşkilatını Güçlendirmek İçin Önemli Çalışmalar Yürütüyoruz"

Göreve geldikleri günden itibaren itfaiye teşkilatını güçlendirmek adına önemli çalışmalar yürüttüklerini anımsatan Başkan Altay, şunları kaydetti:

  • "Bugüne kadar; Bozkır, Altınekin, Gödene, Yunak, Tepekent, Derbent, Karapınar, Kadınhanı, Ereğli ve Çumra'ya yeni itfaiye binaları kazandırdık. Beyşehir Üzümlü'deki merkezimizin inşaatı da devam ediyor."
  • "Ayrıca geçtiğimiz yıl 13.500 olaya müdahale ettiğimizi de hatırlatmak isterim. Burada itfaiye teşkilatımızın ne kadar özveriyle çalıştığının bir göstergesi."
  • "Konya İtfaiyesi eğitim veren bir itfaiye konumunda. Hem yurtiçinde hem yurt dışında önemli işler yürütüyor. Geçtiğimiz dönemde TİKA ile birlikte; Bangladeş, Özbekistan, Karadağ, Tacikistan, Libya, Gambiya, Filistin, Makedonya, KKTC, Gürcistan ve Somali itfaiyelerine de eğitimler verdik."
  • "İnşallah önümüzdeki dönemde Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ile protokol yaparak Türkiye'de ilk defa itfaiye akademisini de kurmuş olacağız."

Konya Itfaiye Busan 2

700 Mahallede 10 Yıldır Yangın Söndürme Tankerleri Kullanılıyor

İtfaiyeciliğin özellikle büyükşehirlerde önemli bir hizmet olduğuna değinen Başkan Altay, Türkiye'ye öncü ve önder olmaya gayret ettiklerini de belirtti. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak 2014 yılında başlatılan örnek bir uygulamadan da bahseden Başkan Altay, yangınlara erken müdahale için 700 mahalleye tanker hizmeti verdiklerini, bu tankerlerin 10 yıldır gönüllü itfaiyeciler tarafından erken müdahaleyle yangınları büyümeden söndürmek için kullanıldığını kaydetti.

2 Adet Afet ve Acil Durumu Müdahale Aracı Alındı

6 Şubat 2023 depremlerinde Konya itfaiyesinin Türkiye'nin en koordine, en hızlı çalışan itfaiyesi olduğunu dile getiren Başkan Altay, şunları söyledi:

  • "Hatay'a ilk ulaşan birimiz. 168 vatandaşımızı enkazdan çıkarmayı başardılar ve çok yoğun bir gayret gösterdiler."
  • "Bugün hizmete alacağımız 2 adet afet ve acil durum müdahale aracımız bu dönemde şehrimize kazandırdığımız önemli işlerden."
  • "Yine yan tarafta bulunan acil müdahale aracımızla da dronlar vasıtasıyla olayın vahametini görüp, yukardan bakarak, izleme ve müdahale imkanına kavuşmuş oluyoruz."

Konya Itfaiye Busan 1

"Özellikle Sanayi Yangınlarında Uzmanlaşmış Bir İtfaiye Birimimizi Kazandırdık"

Büyükşehir Belediyesi'nin bir taraftan bina kapasitesini artırırken diğer taraftan araç, ekipman ve personel olarak da kendini yenilediğine vurgu yapan Başkan Altay, şunları kaydetti:

  • "Böyle güzel bir binanın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."
  • "8 araç kapasiteli, özellikle sanayi yangınlarına dönük uzmanlaşmış bir itfaiye birimimizi BÜSAN Sanayi İtfaiye Merkezi'