Türkiye'de bu mesleklerde asgari ücret 30 bin lira Türkiye'de bu mesleklerde asgari ücret 30 bin lira

Türkiye'de her geçen gün artan başıboş sokak köpeği sorunu, son olarak Ankara'da bir çocuğun yaralanmasıyla kamuoyunda büyük ses getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya ilişkin talimat vererek sorunun çözümü için harekete geçildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın başkanlığında Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı'nın katılımıyla çalışmalar başlatıldı. Çalışmalar kapsamında dünyadaki örnekler incelendi ve taslak hazırlandı.

Avrupa'nın pek çok ülkesinde uygulanan modelin Türkiye'ye uyarlanması planlanıyor. Buna göre, sokak hayvanları öncelikle sayılacak ve kısırlaştırılacak. Ardından barınaklara yerleştirilip sahiplendirmek için ilana çıkarılacak. Verilen süre sonunda sahiplendirilemezse, uyutulma yoluna gidilecek.

Yapılan çalışmada Türkiye'de hayvan popülasyonunun kontrolsüz artışı, yerel yönetimlerin sorumluluklarını tam olarak yerine getirememesi gibi nedenler belirlendi. Öncelik olarak İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirler mercek altında alındı.

Hazırlanan taslak çalışmanın sonuna gelinirken, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinden gerekli mevzuat değişikliklerinin yapılması ve uygulamanın hayata geçirilmesi planlanıyor.

Bu uygulamanın başıboş sokak köpeği sorununa çözüm olup olmayacağı, uygulamanın hayata geçirilmesinden sonra netlik kazanacak. Ancak, sorunun çözümü için bir adım atılması, kamuoyunda memnuniyetle karşılandı.

Editör: Haber Merkezi