Konya'nın Kulu ilçesinde bu sabah saat 07.58'de 4,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre depremin merkez üssü Kulu ilçesi olarak belirlenirken, Kandilli Rasathanesi ise depremin merkez üssünü Kulu Ömeranlı Mahallesi (Tavşançalı) olarak duyurdu ve şiddetini 5,1 olarak ölçtü.

Depremin 13,57 kilometre derinlikte meydana geldiği belirtilirken, çevre iller olan Ankara ve Yozgat'ta da sarsıntının hissedildiği bildirildi. Kulu ilçesinde ise bazı vatandaşlar deprem nedeniyle evlerini terk edip sokağa çıktı.

Bakanlık Konya'da Yapım ve Onarım Karşılığı Kiralama İhalesi Yapacak Bakanlık Konya'da Yapım ve Onarım Karşılığı Kiralama İhalesi Yapacak

Uzmanlar da depreme ilişkin açıklamalarda bulundu. TMMOB Mimarlar Jeoloji Mühendisleri Odası Deprem Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Okan Tüysüz, depremin küçük bir fay tarafından üretildiğini ve daha büyük bir deprem olasılığının düşük olduğunu belirtti.

BUNLARI DA OKUYUN

- Konya'nın deprem risk bölgeleri

- Konya'daki fay hatları nereden geçiyor?

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise depremin volkanik kaynaklı olduğunu ve ciddi bir fay çizgisi görünmediğini ifade ederek, bölgede büyük bir deprem beklentisinin olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Naci Görür ise depreme ilişkin yaptığı değerlendirmede, Konya'daki bu son depremin Eskişehir Fay Zonu'nun devamında meydana geldiğini belirtti. Aynı bölgede daha önce de benzer büyüklükte depremlerin olduğuna dikkat çeken Görür, bu depremin muhtemelen bu fay zonundan kaynaklandığını ifade etti.

Yaşanan depremde herhangi bir zararın oluşmadığı bildirilirken, bölge halkının deprem konusunda dikkatli olmaya devam etmeleri gerektiği vurgulandı. Uzmanlar, bölgelerindeki deprem riskini bilmek ve alınması gereken önlemleri göz önünde bulundurmak konusunda vatandaşları uyarmaya devam ediyor.