EYT'den En Çok Kimler Faydalandı?

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, EYT düzenlemesiyle 2023 yılı sonu itibarıyla 2 milyon 193 bin kişinin emekli olduğunu, bunun 1 milyon 750 binle 1 milyon 800 bin arasının EYT'li olduğunu söyledi.

Karakaş, EYT'den en çok faydalanan kesimin SSK'lılar olduğunu, 1 milyon 925 bin SSK'lı emekli olduğunu belirtti. Bağ-Kur'da emekli sayısının 182 bin, memurlarda ise 86 bin civarında olduğunu kaydeden Karakaş, Bağ-Kur'luların prim borçlarından dolayı emekli olamadıklarını söyledi.

Memurlar Neden Emekli Olmuyor?

Karakaş, EYT düzenlemesinden en az yararlanan kesimin memurlar olduğunu, bunun nedeninin ise ikramiyelerine etki etmesi, 3600 ek göstergeyi beklemeleri, seyyanen zammın emekli maaşlarına yansımaması ve emekli olduktan sonra aldıkları maaşla çalışırken aldıkları maaş arasında uçurum olması olduğunu söyledi.

1 Milyondan Fazla EYT'li Daha Emekli Olacak

Karakaş, 2025 ocak ayına kadar 1 milyondan fazla EYT'linin daha emekli olabileceğini vurguladı. SSK'lı EYT'lilerin 25 yıllık sigortalılık süresini beklediklerinden dolayı emekli olamadıklarını, bu sürenin dolacak olmasının emekliliğe etkisini dile getirdi.

Karakaş, memurlara 3600 ek göstergenin verilmesi ile matrah bazında düzeltmeler olmasını ve Bağ-Kur prim gününün 9000 binden 7200 güne düşmesini de emekli sayısını artıracak faktörler olarak gösterdi.