MHRS randevu sistemi üzerinden randevu oluşturanların birçoğu randevusuna gitmiyor. Bu da sistem üzerinde yoğunluk oluşturuyor. Sağlık Bakanlığı bu yoğunluğun önüne geçmek için yeni bir adım attı.

Gidilemeyecek randevunun en az 2 gün önceden iptal edilmesi gerekiyor. MHRS randevusunu iptal etmeyenler ise 15 gün aynı branştan randevu alamayacak.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nden Opr. Dr. Aziz Ahmet Türel konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bizim hastanemizde günlük 30 bin kapasite var ve bunların yarıdan fazlası randevulu hasta. Ama ülkemiz genelinde yüzde 30 civarında randevuya riayetsizlik vardı. Randevuya riayet kültürünü oluşturmak amacıyla yaptığımız toplantılar her ne kadar olumlu sonuçlansa da yeterli değil. Kapasite artırımı için de çalışıyoruz.”

DERDİMİZ CEZA VERMEK DEĞİL

Covid-19 aşısı olana maaş bağlıyorlar Covid-19 aşısı olana maaş bağlıyorlar

“Kimseye ceza vermek gibi bir derdimiz yok. Ama bu yaptırım, randevusuna gelmeyen ve gelmeyeceğini bildirmeyen vatandaşlarımıza 'bize lütfen haber verin' deme şeklimiz."

RANDEVU OTOMATİK DÜŞÜRÜLECEK

Bir diğer adım ise; Randevusunu bekleyemeyip daha erken muayene olan kişilerin randevusu otomatik olarak boşa düşürülecek.