Türkiye, Ukrayna-Rusya Savaşı'nın başlamasıyla birlikte rehine pazarlıklarında önemli bir rol üstlendi. MİT, ABD ile Rusya arasında 27 Nisan 2022'de Ankara Esenboğa Havalimanı'nda gerçekleşen takasın yanı sıra Ukrayna ile Rusya arasında da bir rehine takasına aracılık etti.

MİT, İsrail ile Hamas arasındaki esir takası pazarlıklarında da devreye girdi. Amerika ve İsrail, Türkiye'den yardım istemişti. Türkiye, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın 7 Ekim saldırısının ardından başlayan gelişmeler nedeniyle istihbarat diplomasisini devreye sokarak bir yandan tansiyonu düşürmek bir yandan da esirlerin serbest bırakılması için girişimlerde bulundu.

MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda Hamas temsilcilerinin yanı sıra Katar, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, ABD ve İngiltere'deki muhataplarıyla görüşmeler yapmıştı.

MİT'in bu faaliyetleri, uluslararası alanda takdirle karşılandı. Wall Street Journal gazetesi, Türkiye'nin istihbarat diplomasisinin Orta Doğu'da diplomatik nüfuzunu artırdığını yazdı.

Türkiye, son yıllarda istihbarat faaliyetlerini önemli ölçüde geliştirdi. MİT, uluslararası alanda önemli bir aktör haline geldi.