Kredi kartı ile ödeme kolaylığına eklenen yeni uygulama: Noterlik işlemlerinde kredi kartı ile ödeme imkanı 2020 yılında getirilmiş ve bugüne kadar 33 milyon 481 bin kişi bu kolaylıktan yararlanmıştı. İşlevselliği artırmak ve yığılmaları önlemek için e-noterlik, nöbetçi noterlik ve güvenli ödeme hizmeti gibi birçok yenilik de hizmete sunulmuştu. Noterlik sayısı da 1231'den 2024 yılı itibari ile 2 bin 385'e çıkarılmıştı.

Araçlarda Zorunlu Hale Geliyor! TTB Taktırmayana Ceza Kesilecek Araçlarda Zorunlu Hale Geliyor! TTB Taktırmayana Ceza Kesilecek

Sahte kimlik kullanımına son

İşlemlerde sıklıkla rastlanan sahte kimlik kullanımını ortadan kaldırmak için başlatılan pilot uygulamada 3 bin 779 kimlik parmak iziyle doğrulandı. 81 ildeki tüm noterliklerde uygulanacak olan parmak izi doğrulama sistemi 2024 yılı sonuna kadar ülke geneline yayılacak.

Parmak iziyle kimlik doğrulama nasıl olacak?

Noterlik işlemlerinde kimlik ibrazı zorunludur. Yeni uygulamada ise kimlik sahibi, kimlik kartını parmak izi okuyucusuna yerleştirecek ve parmak izi doğrulaması yapılacak. Kimlik ve parmak izi eşleşmesi halinde işlem devam edecek.

Bu uygulamanın faydaları:

  • Sahte kimlik kullanımının önüne geçilecek.
  • Hızlı ve güvenli işlem yapılabilecek.
  • Noterlik işlemlerinde dolandırıcılık riski azalacak.