ÖZEL HABER-Sıcaklığın rekor seviyelere ulaşmasıyla hızlı artışa dikkat çeken Prof. Dr. Levent Kurnaz, "İlerleyen günlerde yaşanabilecek ölümlerin normal hale gelebileceğini ve bu sayının milyonları bulabileceğini" belirtti.

Tüm dünyada ve Türkiye'de birbirini ardında en sıcak günler yaşanıyor. Bu ayın başında peş peşe iki gün dünyada sıcaklık ortalaması rekoru kırıldı.

Türkiye'de önceki gün ve dün bazı kentlerde termometreler 40 dereceyi geçti, "Dışarı çıkmayın" uyarıları yapıldı.

Prof. Dr. Levent Kurnaz, geçen 3 - 4 yılda Pasifik Okyanusu’nun yüzey sularının daha serin olmasına neden olan La Nina (soğuk hava akımı) sebebiyle dünyanın ne kadar ısındığının fark edilmediğini ifade etti.

Profesör Kurnaz sözlerini şöyle sürdürdü: "Ama bu daha başlangıç. Yıl sonuna 170 gün var daha ve en az yarısına yakını bir öncekine göre ‘en sıcak gün’ olacak. Bugün dünden dün evvelsi günden, bundan sonra yaşanacak her mevsim bir önceki mevsimden daha sıcak olacak. 50 dereceleri bundan böyle çok rahat görürüz. Ve dahası 2024 insanlık tarihinin en sıcak yılı olacak gibi görünüyor. 'Nereye kadar gidecek bu böyle' dedin ya... Bu işin sonu yok! Biz dünyayı ısıttıkça dünya da bizi ısıtmaya devam edecek. Kömür, petrol, doğalgaz kullanıp, atmosfere karbondioksit saldığımız sürece bu iş daha da kötüye gidecek. Daha yolun başındayız. İklim değişikliği - küresel ısınma dediğimiz şey tam da bu. Bir yanda seller diğer yanda aşırı sıcaklar... 15-20 yıldır aynı şeyi anlattığım için bu bana pek şaşırtıcı gelmiyor artık.”

BEBEKLER VE YAŞLILARA DİKKAT!

Mevsim normalleri üzerindeki sıcaklık nedeniyle 11.00 ile 16.00 saatleri arasında, yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olanların sıcak çarpmasına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

KONYA'DA EN YÜKSEĞİ DEĞİL AMA...

Konya, bugüne kadar görülmüş en yüksek sıcaklık seviyesini daha önceki yıllarda görmüştü. Ancak yıllara göre ortalamalarda Konya'nın bu ortalamanın çok üzerine çıktığı görüldü.

Konya'da daha önce 38,4 sıcaklık değeri görülmüştü. Ayrıca Konya'nın Temmuz ayı ortalama sıcaklık değeri 30,5 olarak tabloya yansıdı.

konya-en-sicak-gunler-yillara-gore

ÇOK SICAK GÜN GELİYOR

Meteoroloji İşleri Konya'da 22 Temmuz 2023 Cumartesi günü aşırı sıcak bir hava bekliyor.

Yayınlanan tahminler şu şekilde:

meteoroloji-tahminleri-5-gunluk-17-temmuz