Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası FED'in Eylül ayı faiz kararını beklerken, piyasaların iki önemli analisti İslam Memiş ve Selçuk Geçer yatırımcıları uyardı.

ALTINDA YENİ REKOR BEKLİYOR

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, ons altının 1900-1930 dolar bandında daraldığını belirterek, "FED'e kadar baskı altında kalacak, FED sonrası yukarı yönlü hareketlere hazır olun" dedi. Memiş, gram altında da yeni rekorlar beklediğini belirterek, "2024 yılında 2.500 TL ve üzeri, 2025'te ise 3.500 TL ve üzeri rakamları görebiliriz" diye konuştu.

selcuk-gecer-ve-islam-memis

DOLAR DÜŞMEDİ

AK Parti'nin ekonomi politikalarını sert bir şekilde eleştiren ünlü piyasa analisti Selçuk Geçer ise dolar kurunun 27 TL'de kalmasına dikkat çekti. Geçer, "Dolar yine 27, hani 20 olacaktı" diyerek iktidarı eleştirdi.

toki-konya

KONUT FİYATLARI DÜŞECEK

Geçer, konut fiyatları için de uyarılarda bulundu. Deprem sonrası konut piyasalarında büyük bir değişiklik yaşandığını belirten Geçer, "TOKİ projesi gibi hükümetin konut sektörüne yönelik attığı adımlardan kaynaklı olarak fiyatlar aşağı çekilebilecek ancak konut talebindeki azalma nedeniyle fiyat düşüşlerinin yaşanabilir" dedi.

otomobil-piyasasi

BELLİ ARAÇLARIN FİYATI ARTACAK

Geçer, araç fiyatları için de uyarıda bulundu. AK Parti iktidarının ikinci el araç satışları için getirdiği 6+6 kuralının yanı sıra küresel piyasalarda yaşanan üretim sorunlarına ve fiyat artışlarına dikkat çeken Geçer, "Belirli araç türlerinde fiyatlar önemli oranda artacak" dedi.

altin-piyasasi

Analistlerin yorumları, önümüzdeki hafta yapılacak olan TCMB ve FED faiz kararlarının piyasaları nasıl etkileyeceğini merak konusu haline getirdi.