Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kentsel dönüşüm kapsamındaki riskli konut sahiplerini sevindirecek bir karar aldı. BDDK, internet sitesinde yayımladığı duyuruda, kentsel dönüşüm sürecinde yer alan ve yıkım kararı alınmış veya yıkılmış konutlara kredi sınırı muafiyeti getirdiğini duyurdu.

BDDK'nın açıklamasına göre, 24 Ağustos 2023 tarihli ve 10655 sayılı Kurul kararı kapsamında belirlenen yüksek risk ağırlığının uygulanmasında yapılacak konut malikliği durumu değerlendirmesinde, tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının malik olduğu tek bir konutun bulunması ve bu konutun 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında riskli yapı tespit edilmesi nedeniyle yıkılmış olması veya hakkında yıkım kararı alınması halinde, söz konusu konutun konut malikliği durumu değerlendirmesinde dikkate alınmayacağı belirtildi.

parapul

Bu karar, kentsel dönüşüm sürecindeki riskli konut sahiplerinin kredi erişiminde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. BDDK'nın aldığı bu kararın, kentsel dönüşüm sürecine destek olması ve riskli konut sahiplerine finansman imkanı sağlaması bekleniyor.

Editör: Haber Merkezi