Rusya'nın ilk elektrikli otomobili "Amber", sosyal medyada alay konusu oldu. Moskova Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri tarafından tasarlanan otomobilin tasarımı, ördek yavrusuna benzetildi.

Otomobilin ilk prototipi, 18 Aralık 2023 tarihinde Moskova Politeknik Üniversitesi tarafından tanıtıldı. Otomobilin uzunluğu 4,6 metre, genişliği 1,8 metre ve yüksekliği 1,6 metre. Aracın 500 kilometre menzile sahip olduğu ve 0'dan 100 kilometre hıza 9 saniyede ulaştığı belirtildi.

Sosyal medya kullanıcıları, otomobilin tasarımını beğenmedi. "Tesla katili" olarak lakap takılan otomobil, "çirkin", "saçma" ve "garip" gibi ifadelerle eleştirildi.

Otomobilin üretimi, Batı yaptırımlarından önce Kia, BMW ve Ford gibi yabancı otomobillerin montajının gerçekleştiği Kaliningrad Oblastı'nda bulunan Avtator fabrikasında gerçekleştirilecek. Avtator 2008 yılına kadar dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden ve montajcılarından biriydi. Birçok marka tarafından işletilen firma Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından kapanmıştı.

Ceza Kesilen Firmalar Hangileri? 2 Firmaya 7 Milyar Lira Ceza Ceza Kesilen Firmalar Hangileri? 2 Firmaya 7 Milyar Lira Ceza

Yıllık 50 bin elektrikli otomobil üretmeyi hedefleyen Avtator, seri üretimin 2025'te başlamasını planlıyor. Bununla birlikte otomobilinin son halinin ilk tasarımdan tamamen farklı olabileceği de gelen haberler arasında.