Sarımsağın Faydaları

Sarımsak, antioksidan ve anti-enflamatuar (iltihap önleyici) özelliklere sahip, şifalı bir besindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlara karşı korur. Ayrıca kan basıncını ve kolesterolü düşürmede de etkilidir.

Diş Sarımsağı Baş Parmağa Bağlamak

Halk arasında, diş sarımsağı baş parmağa bağlamanın ciğerleri temizlediği, öksürüğü kestiği ve bronşiti rahatlattığı inanılır. Bu inancın arkasındaki mantık, sarımsağın salgıladığı alisin maddesinin cilde nüfuz ederek akciğerlere ulaştığı ve burada antibakteriyel ve antiviral etkisini gösterdiğidir.

Bilimsel Araştırmalar Ne Diyor?

Diş sarımsağı baş parmağa bağlamanın ciğerlere iyi geldiğine dair bilimsel bir araştırma bulunmamaktadır. Bu inanış, muhtemelen sarımsağın genel sağlık faydalarından ve halk hekimliği geleneklerinden türemiştir.

Uzmanların Görüşü

Uzmanlar, diş sarımsağı baş parmağa bağlamanın ciğerlere herhangi bir faydası olmadığını, aksine cilt tahrişi ve alerjik reaksiyonlara yol açabileceğini belirtmektedir. Ciğer sağlığını korumak için sarımsağı çiğ olarak tüketmek veya sarımsak yağı kullanmak daha faydalıdır.