Türkiye’nin sıfır atık belgesine sahip öncü kurumlarından olan Selçuklu Belediyesi “Atık Kumbaram” noktalarına en fazla atık getiren vatandaşları plaket ve çeşitli hediyeler ile ödüllendirildi.

Sıfır Atık Günü etkinliğine Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’nın  yanı sıra belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Sıfır Atık sergisini gezen Başkan Pekyatırmacı, sergiye emek veren öğrencileri atık bilinci ve çevre duyarlılıkları nedeniyle tebrik etti.

PROJE BAŞARIYLA UYGULANIYOR

Sürdürülebilir kalkınma amaçları çerçevesinde atıkları kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak ve Selçuklu'da yaşayan vatandaşların ev ekonomisine katkı sağlamak amacı ile ilçede "Atık Kumbaram Projesi"ni hayata geçiren Selçuklu Belediyesi Emine Erdoğan’ın önderliğinde başlatılan Sıfır Atık seferberliğine Çevre  Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’yla birlikte tam destek veriyor.

Bosna Hersek ve Aydınlıkevler noktalarında başlatılan uygulamaya vatandaşlardan gelen yoğun istek üzerine Kültürpark ve Şefik Can Caddesi olmak üzere iki yeni nokta daha eklendi. Projede türlerine  göre geri dönüştürülebilir atıklarını (kağıt/karton, plastik, metal, cam) Atık Kumbaram noktalarına getiren vatandaşların atıkları tartılarak ücretlendiriliyor ve bu ücretler dijital ekran üzerinden manyetik kartlara yükleniyor.  Vatandaşlar Atık Kumbaram kartları ile yerel marketler, restoran, kafe vb. üye işyerlerinden alışveriş yapabiliyor.

VATANDAŞLARIN KARTLARINA YÜKLENDİ

Proje ile şu ana kadar 1970 vatandaş atık kumbaram noktalarına üye kaydı yaptırıp toplam 29 bin 500 işlem gerçekleştirildi. 159 bin kilogram geri dönüştürülebilir atık toplanırken 140 bin TL vatandaşların atık kumbaram kartlarına yüklendi.