İran'ın başkenti Tahran'da yaşayan Roya Heşmati isimli genç bir kadın, geçen mayıs ayında başı ve kolları açık, dizaltı etek giymiş bir halde çekilmiş bir fotoğrafını sosyal medya platformlarında paylaşması sonucu ağır bir cezaya çarptırıldı. Heşmati'nin paylaşımı, İran'da genel ahlakı ihlal etmek ve yurt dışındaki gruplardan para almak suçlamalarıyla yargılandı.

Mahkeme tarafından verilen karara göre Heşmati, toplamda 9 yıl hapis ve 11 milyon 250 bin tümen (yaklaşık 8 bin TL) para cezasına çarptırıldı. Ayrıca, 148 kırbaç cezası da alarak infaz edilme kararıyla karşı karşıya kaldı. Ancak Heşmati'nin avukatının yaptığı itiraz sonucunda cezası revize edildi ve para cezası 1 milyon 250 bin tümene düşürüldü. Kırbaç cezası ise 74'e indirildi.

Geçen hafta çarşamba günü infaz edilen kırbaç cezası, İran'da geniş tartışmalara yol açtı. Heşmati'nin cezası, insan hakları savunucuları ve uluslararası toplumun dikkatini çekerek İran'da kadınların temel özgürlükleri konusunda devam eden endişeleri yeniden gündeme getirdi. İran'da kadınların kıyafet ve davranışlarına ilişkin katı kurallar, süregelen tartışmalara ve uluslararası eleştirilere neden olmaya devam ediyor.