Konya'da Son günlerde yaşanan aşırı sıcaklar, su tüketimini artırarak su hizmetinde aksaklıklara yol açıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, yer altı su rezervleri ve baraj doluluk oranlarının olumlu olduğunu, ancak aşırı su talebinin kısmi basınç düşüklüğüne neden olabileceği uyarısında bulundu.

Konya'da Kapıları Özel Harekat Çaldı Konya'da Kapıları Özel Harekat Çaldı

Gün içerisinde su tüketiminin en yüksek olduğu saatlerde, özellikle bahçe sulaması ve gereksiz su kullanımının su hizmetinde aksamalara yol açabileceğine dikkat çekilen açıklamada, içme ve kullanma suyunun kesintisiz bir şekilde sağlanabilmesi için su tasarrufunun öneminin altı çizildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, su kaynaklarının sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için vatandaşların gereksiz su kullanımından kaçınmaları, özellikle de bahçe sulamalarını akşam veya erken sabah saatlerine alışkanlık haline getirmeleri gerektiği vurgulandı.

Yetkililer, suyun hayati bir kaynak olduğunu ve tüm bireylerin sorumluluk taşıdığını belirterek, sıcak havalarda artan su talebinin suyun akışını olumsuz etkilememesi için işbirliği ve duyarlılık çağrısında bulundu.

Konya'da suyun kesintisiz ve verimli bir şekilde sağlanabilmesi için alınacak önlemlerin, hem bireysel hem de toplumsal düzeyde büyük önem taşıdığı vurgulanıyor. Vatandaşların su tüketim alışkanlıklarını gözden geçirerek, su tasarrufuna katkıda bulunmaları, gelecek nesillere sağlıklı bir su kaynağı bırakılabilmesi adına kritik bir adım olarak değerlendiriliyor.

Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

- Son yılların en sıcak yaz mevsimini yaşadığımız bugünlerde su tasarrufu çok büyük önem arz etmektedir.

- Su kullanımında hizmetlerimizin daha sağlıklı ve kesintisiz devamı için abonelerimize sulama konusu başta olmak üzere su tasarrufu konusunda dikkatli olmalarını hatırlatmak istedik.

- Verimli bir kış ve ilkbahar yağışları sonucu yer altı ve yer üstü su rezervi açısından oldukça iyi durumdayız.

- Fakat su ihtiyacının pik yaptığı saatlerde yapılan bahçe sulaması, gereksiz su kullanımı gibi hususlar su hizmetini ağırlaştırmaktadır.

- Gün içerisinde yapılan bahçe sulaması ve gereksiz su kullanımı su şebekesinden fazla su çekeceğinden şebekede basınç düşmesine yol açmakta, bu da içme-kullanma su hizmetini yavaşlatmaktadır.

- Sulamanın özellikle içme-kullanma su ihtiyacının pik yaptığı saatler dışında; sabah erken saatler veya gece yapılması ve gereksiz su kullanımından kaçınılması, su hizmetinin kesintisiz devamını sağlayacaktır.

- Türkiye’ye örnek olan bilinçli su tüketimi çalışmalarımızdan çok iyi geri dönüşler alıyoruz. Su hizmetinde örnek şehir seçildik.

- Bu özelliklerimizin kazanılmasında abonelerimizin çok ciddi katkıları oldu. Bu hassasiyetin artarak devam edeceğine inanıyor, sağlıklı günler diliyoruz.

Bagbasi-baraji-su-durumu-11-agustos-2023

Bağbaşı Barajı son durum

altinapa-baraji-su-durumu-11-agustos-2023

Altınapa Barajı son durum