Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, tütün ve tütün ürünlerinden alınan ÖTV oranı artırıldı.

Karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlandı. Karara göre, tütün yerine geçen maddelerden yapılmış purolar, uçları açık purolar, sigarillolar ve sigaralar için ÖTV oranı yüzde 57'ye yükseltildi. Asgari maktu vergi tutarı 1,42 TL, maktu vergi tutarı 4,80 TL olarak belirlendi.

Öte yandan, diğer mamul tütün ve mamul tütün yerine geçen maddeler, homojenize veya yeniden tertip edilmiş tütün, tütün hülasa ve esanslarında da vergi oranı yüzde 57 oldu. Bu ürünlerde de asgari maktu ve maktu vergi tutarı sırasıyla 1,42 ve 4,80 olarak düzenlendi.

Enfiye ve çiğnemeye mahsus tütün ürünlerinde de oranlar ve tutarlar bu şekilde regüle edildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülecek olan bu karar, 1 Ocak 2024 yılından itibaren geçerli olacak.

Sigaraya zam bekleniyor

Sigara için şu ana kadar açıklanmış herhangi bir fiyat artışı bulunmuyor. Ancak vergi artışının uygulamaya geçmesiyle birlikte en ucuz sigara fiyatının 51,5 TL'nin üzerine çıkabileceği belirtiliyor.

Torba Yasada Dar Gelirliye Müjde: Yeni Vergi ve Doğalgaz Düzenlemeleri Geliyor Torba Yasada Dar Gelirliye Müjde: Yeni Vergi ve Doğalgaz Düzenlemeleri Geliyor

Geçtiğimiz dönemde KDV artışı kararı alınmış, kararın ardından sigaralara 5 TL civarında zam gelmişti. ÖTV düzenlemesi ile de fiyatlarda benzer bir artış yapılabileceği gelmesi bekleniyor. Ancak, şu ana kadar firmalardan herhangi bir fiyat artışı duyurusu yapılmadı.