Tatvan ilçesinin Hanelmalı köyü mevkisinde, Van Gölü'nde piknik yapan bir aile, cep telefonlarıyla kaydettikleri görüntülerde gördükleri gizemli bir varlığı dünya ile paylaştı. Görsel materyalde görülen canlı, sırtının tırtıklı olduğu ve son derece hızlı hareket ettiği iddiasıyla 'Van Gölü Canavarı' olarak adlandırıldı.

Van ve Bitlis illeri arasında yer alan Van Gölü, yıllardır 'Van Gölü Canavarı' efsanesine ev sahipliği yapmaktadır. 1993 yılına kadar kaynaklarda adından söz edilmeyen bu efsanevi yaratık, bugüne kadar birçok kişi tarafından görüldüğü iddia edilmiştir. Ancak tarih boyunca bu varlığın gerçekliği kanıtlanmış değildir.

1889 yılında yaşandığı belirtilen ilk canavar vakası, dönemin İstanbul'da yayınlanan Saadet gazetesinde yer almaktadır. Habere göre, canavar, Van Gölü'nde abdest almak isteyen bir kişiyi göle sürüklemiştir. O tarihten itibaren, Van Gölü'nde bu gizemli yaratığı gördüğünü iddia eden kişilerin sayısı artmış ve bu olay basına yansımıştır. Resmi kurumlar da bu konuyu araştırmak üzere bilimsel ekipler göndermiştir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda gölde olağan dışı bir varlık tespit edilememiştir.

Bir dönem Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapan Ünal Kozak, gölde yaptığı araştırmalar sırasında bu yaratıkla karşılaştığını ve kayda aldığını iddia etmiştir. Ancak bu görüntüler, bilim dünyası tarafından kabul görmemiş ve eleştirilere maruz kalmıştır. Eleştirmenler, videonun çekildiği açının sabit olduğunu ve yaratığın düz bir çizgi üzerinde ilerlediğini savunarak bu görüntülerin gerçekliğini sorgulamışlardır.

Van'ın Gevaş ilçesinde yaklaşık 4 metre yüksekliğinde bir heykelin dikilmiş olması ve bölgede turizmi canlandırdığına dair görüşler bulunmaktadır. Eski Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit'in dahi şiirlerinde bu efsaneye yer verdiği bilinmektedir.

Piknikçilerin kaydettiği son görüntüler, 'Van Gölü Canavarı' efsanesini tekrar gündeme taşıdı ve merak uyandırdı. Bu gizemli yaratığın varlığı hala kanıtlanmış değilken, bu efsane Van Gölü'nün çevresindeki ilgiyi canlı tutmaya devam ediyor.