Finans piyasalar, Merkez Bankası (TCMB) Para Politikaları Kurulu'nun (PPK) bugün saat 14.00'te açıklayacağı faiz kararını bekliyor. PPK, Hafize Gaye Erkan başkanlığında yılın ilk faiz kararını vermek üzere toplanacak.

Piyasa beklentisi, TCMB'nin politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45'e çıkaracağı yönünde. AA Finans'ın beklenti anketine katılan 14 ekonomistin tamamı, politika faizinin 250 baz puan artırılarak yüzde 45'e çıkarılacağını tahmin ediyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 38,75.

Reuters anketine katılan 25 ekonomistin 24'ü yüzde 42,5 seviyesindeki politika faizinin yüzde 45'e yükseltilmesini beklerken, bir katılımcı politika faizinin yüzde 42,5'te sabit tutulacağını öngördü. Reuters anketinin medyanına göre politika faizi yıl sonunda yüzde 40 seviyesinde bekleniyor. Ankette ilk faiz indirimi için eylül ya da ekim ayları öne çıkıyor.

Bloomberg HT'nin ocak ayı TCMB faiz kararına ilişkin anketine göre de politika faizinin 250 baz puan artırılarak yüzde 45 seviyesine çıkarılması bekleniyor. Ankette katılımcılara söz konusu faize ilişkin ilk indirim beklentileri de soruldu. Tahminini paylaşan 23 kurumdan dokuzu söz konusu faiz indiriminin 2024’ün üçüncü çeyreğinde, diğer bir dokuz kurum ise ilk indirimin 2024’ün dördüncü çeyreğinde olabileceğini açıkladı.

Foreks Haber'in anketine göre de ekonomistler faizin 250 baz puan artırılacağını öngördü. Foreks Haber anketine katılan 23 ekonomistin tamamı faizin artırılacağını tahmin etti.En yüksek tahmin yüzde 45 olurken, en düşük tahmin yüzde 44,00 olarak gerçekleşti. Ankette, 2024 yıl sonuna ilişkin görüş veren 16 ekonomistin medyan faiz tahmini yüzde 38,75 oldu. Yıl sonu faiz tahminlerinde maksimum beklenti yüzde 45, minimum beklenti ise yüzde 30 oldu.

Yabancı bankaların faiz tahminleri de benzer yönde. İtalyan banka UniCredit, "Faiz oranlarının yüzde 45'te zirve yapmasını bekliyoruz, faiz indirimlerinin ise 2025'te başlaması bekleniyor" dedi. ABD bankası Goldman Sachs, TCMB'nin bu ay politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45'e çıkaracağı öngörüsü yer aldı. ABD'li yatırım bankası JP Morgan ise TCMB'nin enflasyonla mücadele konusunda piyasaya verdiği rehberliğe devam etmesi gerektiğini ve bu durumun da faiz artışını sürdürmek anlamına gelebileceğini ifade ederek, "Piyasa faizde zirveye yaklaşıldığını düşünüyor ancak yarın için artış beklentisi de var" dedi.

Yukarıdaki bilgilere göre, Merkez Bankası'nın bugün yapacağı faiz kararının piyasalar tarafından büyük bir ilgiyle takip edileceği görülüyor. Piyasada, TCMB'nin politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45'e çıkaracağı beklentisi hakim. Bu karar, TCMB'nin 7 toplantıda toplam 3 bin 400 baz puan faiz artırmasının ardından gelecek.

Faiz artışı sonrası, Merkez Bankası'nın karar metninde sıkılaşma adımlarının tamamlanıp tamamlanmadığına dair ifadeler de piyasalar tarafından takip edilecek.