Sık sık yaşanan depremlere karşı Google tarafından geliştirilen deprem uyarı sisteminin çalıştığı iddia ediliyor. Son gelişmiş teknolojiden faydalanılarak yapılan bu sistem sayesinde insanların hayatta kalma şansını artırdığı söyleniyor. O kadar ki en son Konya'da yaşanan deprem öncesinde bazı vatandaşlar depremin daha önceden telefonlarına gelen bildirimle haberdar olduklarını söylüyor.
Deprem uyarı sistemi android ve İOS telefonlarda nasıl açılır? Deprem uyarı sistemi ile ilgili bilinmesi gerekenler:

Dünyanın en büyük mobil deprem algılama ağını oluşturması için kurulan yeni sistem ile birlikte deprem gerçekleşmeden saniyeler önce öğrenip depremden kaçmanın mümkün olduğu iddia ediliyor. Google'nın geliştirdiği bu sistem sayesinde hem depremden önce haber alınabileceği, hem de güvenli bir alan bulunabileceği söyleniyor.

Adımları takip ederek siz de telefonunuzda uyarı sistemini açabilirsiniz.

deprem-bildirimi-nasil-acilir

DEPREM BİLDİRİM SİSTEMİ NASIL KURULUR? (GOOGLE)

1- İlk olarak mobil deprem ağını oluşturan bu yöntemle birlikte uyarıları alabilmek için telefon ayarlarınızdan kablosuz bağlantıyı veya mobil veriyi açmanız gerekiyor.

2- Daha sonra ayarlar bölümünden Güvenlik ve acil durum butonuna tıklayıp uyarılar sekmesine tıklayın.

3- Güvenlik ve acil durum telefonunuzda yoksa Konum sekmesinden Gelişmiş daha sonra Deprem uyarılarına tıklayın.

4- Güvenlik ve acil durum sekmesinde Deprem uyarıları yer almıyorsa sağ üstte bulunan büyüteç simgesini deprem uyarıları yazarak aratabilirsiniz.

5- Ardından deprem uyarılarını açın ve kapatın.

NOT: Telefonunuzda deprem uyarılarını açtığınız halde bazen deprem için uyarı alamamanız mümkün. Bazen ise bulunduğunuz konumda olmamanıza rağmen deprem uyarısı alabilirsiniz.

deprem-bildirimi-nasil-acilir-2

BOONE SPOONER ANLATMIŞTI

Google Ürün Yöneticisi Boone Spooner, Android Deprem Uyarı Sistemi'nin nasıl çalıştığını anlatmıştı. Google tarafından geliştirilen Android Deprem Uyarı Sistemi, 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılıyor ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderiyor.

BİLİM İNSANLARI REDDEDİYOR

Bilim insanları bir depremi önceden net bir şekilde tahmin etmenin henüz mümkün olmadığını belirtiyor.  Öte yandan meydana gelen depremi insanlara onlar hissetmeden birkaç saniye de olsa daha erken haber vermeyi amaçlayan bazı uyarı sistemleri geliştirme çalışmaları devam ediyor.