Ticaret Bakanlığı, bugün Resmi Gazete'de yayımlanan yeni bir yönetmelikle birlikte, lokanta, restoran, kafe ve pastanelerde fiyatlandırmaya şeffaflık getirmeye hazırlanıyor. 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan yönetmelik, müşterilere daha fazla bilgi sunma amacı taşıyor.

Yapılan düzenleme ile birlikte, hizmetin sunulduğu iş yerlerinde tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, levha, pano ve benzerlerinin bulunması zorunlu hale getirildi. Özellikle lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri iş yerlerinde ise bu belgelerin iş yerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne konulması gerekecek.

Bu adımın, tüketicilere daha şeffaf bir hizmet sunma ve fiyatlar konusunda daha bilinçli tercih yapmalarına yardımcı olma amacını taşıdığı belirtiliyor. Ayrıca, müşterilerin fiyatları daha kolay görmelerine olanak tanıyarak, işletmeler arasında rekabetin daha adil bir zeminde gerçekleşmesine de katkı sağlaması bekleniyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bu düzenlemenin tüketicilerin haklarını koruma ve işletmeler arasındaki rekabeti artırma amacını taşıdığı vurgulandı. Yönetmelik, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olup, işletmelerin bu tarihe kadar uyum sağlamaları bekleniyor. Bu tarihten sonra uyum sağlamayan işletmelere cezai yaptırımların uygulanabileceği de belirtildi.