TikTok'tan Erken Zafer İddiasıyla İlgili Önlem

TikTok Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkiye Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi Emir Gelen, 31 Mart'ta yapılacak "Mahalli İdareler Genel Seçimleri"nde sonuçların ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından açıklanmadan platformda erken zafer iddiasında bulunan içeriklerin görünürlüğünü azaltmak için "Teyit.org" ile iş birliği yapacaklarını bildirdi.

Gelen, seçim sürecinde yanıltıcı içeriklerle mücadele ettiklerini vurgulayarak, "31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri"nde, seçmenleri yanıltmaya yönelik içerikleri kaldırdıklarını ve şiddeti teşvik eden içeriklere tolerans göstermediklerini belirtti.

Kullanıcıların yanıltıcı içerikleri doğrudan uygulama üzerinden bildirebilmelerini sağladıklarını söyleyen Gelen, bu sayede yanlış bilgilendirmeyle ilgili politikalarına uygun olarak raporları incelediklerini ve özel bir ekip tarafından denetim sağladıklarını ifade etti.

Tiktok Ekran

TikTok'un seçimlerdeki rolüne değinen Gelen, kullanıcıları gerçek bilgilere yönlendirerek dezenformasyon ve manipülasyonla mücadele ettiklerini belirtti. TikTok'un siyasi içerikli ücretli reklamlara izin vermediğini vurgulayan Gelen, platformun eğlenceli ve samimi bir deneyim sunmayı amaçladığını kaydetti.

Son olarak, Gelen, TikTok'un seçim sürecindeki politikalarını ve dezenformasyon risk yönetimini geliştirmek için yerel paydaşlarla yakın çalışmaya devam edeceklerini ve topluluğun doğrulanmış bilgiye erişimini sağlamaya odaklandıklarını belirtti.