Konya'da binlerce aileyi ev sahibi yapan TOKİ, Ardıçlı Konutları'nın 2 ve 3. etaplarının teslimine başlamıştı. Son yapılan duyuruda bir konut projesinin daha teslim edileceği bildirildi.

TOKİ tarafından yayınlanan teslim duyurusunda şu cümleler kullanıldı:

Konya'da yangın riski yüksek 2 bölgeye itfaiye merkezi Konya'da yangın riski yüksek 2 bölgeye itfaiye merkezi

Konya Meram Beybes Mahallesi 657 Konut Projesi’nde yer alan hak sahipleri  02 Mayıs 2023 – 31 Mayıs 2023  tarihleri arasında web de ilan program doğrultusunda taşınmazlarını teslim alacaklardır.

Bilgilendirme metninde ise şu cümleler yer aldı:

Konya Meram Beybes Mahallesi 657 Konut Projesi’nde yer alan hak sahipleri 02 Mayıs 2023-31 Mayıs 2023 tarihleri arasında taşınmazlarını teslim alacaklardır.

Bu çerçevede;

  • Konut teslimleri, İdaremiz tarafından hazırlanan ve ilan edilen “Konut Teslim Programı” çerçevesinde Projenin müşavir firması olan Üçer Müşavir Mühendislik A.Ş. aracılığıyla gerçekleştirilecektir.
  • Konut teslimleri Toplu Konut Şantiyesinde yapılacaktır. Konut alıcıları konut teslim programı çerçevesinde kendilerine bildirilen günde kendi imkanları ile şantiyeye ulaşacaklardır. Konut teslim işlemlerine saat 09:00’ da başlanacaktır.
  • 3065 sayılı KDV kanunu gereğince teslim işlemi nedeniyle Katma Değer Vergisi doğduğundan, alıcılar tarafından T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Aydoğdu Konya Şubesi’ne KDV tutarı ödenecek ve ödeme dekontu/faturanın bir örneği konut teslim anında Müşavir firmaya alıcılar tarafından ibraz edilecektir. Bankaca yapılacak KDV tahsilatlarının belli bir düzen içerisinde gerçekleştirilmesini sağlamak üzere konut alıcıları teslim tarihinde önce Banka şubesine başvuracaktır. KDV bedelinin yatırıldığına dair belge veya dekont ibraz edilmeden kesinlikle teslim işlemi gerçekleştirilmeyecektir.

Şantiyede yapılacak konut teslimi sırasında; konut alıcılarının aşağıdaki belgeleri yanlarında bulundurmaları gerekmektedir:

  • Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı),
  • Gayrimenkul Satış Sözleşmesinin konut alıcısında bulunan nüshası,
  • Konut vekaleten teslim alınacak ise vekaletnamenin aslı ve fotokopisi,
  • KDV tutarının yatırıldığına dair belge veya fatura.

toki-beybes-teslim-sirasi

Belgeler eksiksiz ise, konut alıcılarına Müşavir firma tarafından “Konut Teslim Tutanağı” ile Müşavir firma tarafından mahal listesine göre tanzim edilecek olan “Konut Tespit Föyü” imzalatılacaktır.

Taksit ödemeleri, konut teslimini izleyen ay itibariyle başlatılacak olup, teslim programına göre Mayıs 2023’ de konut teslim işlemleri yapılan konutların ilk taksit ödemeleri Haziran 2023’te başlatılacaktır.

İlk dönemsel artış Temmuz 2023’ de uygulanacaktır.