6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerin ardından Konya'ya göç eden depremzedeler, TOKİ konutlarının tamamlanması ve deprem bölgesinde yeniden yapılanma çalışmaları hız kazanmasıyla memleketlerine dönmeye başladı. Bu durum, Konya'da kiralık ev sayısında artışa ve kira fiyatlarında düşüşe yol açtı.

FIRSATÇILAR KAZANDI

Deprem sonrası Konya'da kiralık ev bulmak oldukça zordu. Birçok ev sahibi fırsatçılık yaparak kira fiyatlarını fahiş fiyatlara yükseltmişti. Bu durum, depremzedelerin barınma sorununu daha da zorlaştırmıştı.

KONYA'DA KİRALIK DAİRE SAYISI ARTTI

Ancak TOKİ konutlarının teslim edilmeye başlanmasıyla durum değişmeye başladı. Depremzedeler, TOKİ konutlarına taşınmaya başlarken, Konya'daki diğer kiralık evlerde boşalma görüldü. Bu durum, kira fiyatlarının da düşmesine neden oldu.

KURNAZLAR İŞBAŞINDA

Bazı semtlerde kira fiyatları deprem öncesi seviyesine geriledi. Özellikle merkezi sistemle ısınan konutlarda fiyatlarda daha fazla düşüş gözlemleniyor. Mülk sahipleri, boş mülklerine aidat ve yakıt parası ödemek istemediği için kiracı bulmaya çalışıyor.

4 BİNE YAKIN KİRALIK DAİRE VAR

Konya'da şu anda 2 bine yakın kiralık ev olduğu tahmin ediliyor. Resmi olmayan rakamlara göre ise bu sayının 4 bine yakın olduğu düşünülüyor.

KONYA'DA KİRALAR DÜŞÜŞTE

Depremzedelerin memleketlerine dönmesi ve TOKİ konutlarının tamamlanması, Konya'daki kira fiyatlarının düşmesine neden oldu.

Editör: Haber Merkezi