TOKİ Konutları Ne Zaman Teslim Edilecek? (TOKİ Teslim Tarihi)

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kahramankazan ilçesinde 210 adetlik GİMAT Dükkan Projesi'nin temel atma törenine katıldı.

Bakan Özhaseki burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en büyük kuru gıda ve hal kompleksinin temelini attıklarını ifade ederek, hayırlı olmasını diledi.

Özhaseki, Türkiye'nin yer altında "fitne odakları" ve "depremsellik" olarak iki dezavantajı olduğunu söyleyerek, ülkenin terörle mücadelesini anlattı.

Özhaseki, deprem tehlikesine ilişkin de şöyle konuştu:

Türkiye bir deprem ülkesidir, nokta. Bunu bilelim. Emin olabileceğimiz herhangi bir yer yok. Şu anda hareketli 500 civarında fay hattı var. Doğru. Kuzey Anadolu Fay Hattı'nı biliyoruz. Aynı noktadan başlayıp Akdeniz'e doğru inen Doğu Anadolu Fay Hattı'nı da biliyoruz. Ege bölgesinin depremselliği de belli ama şu anda 'bize bir şey olmaz' diyerek oturanların bulunduğu yerlerde de 500 civarında hareketli fay hattı var.

Özhaseki, 1900'lerden bugüne kadar denizlerde ve karalarda meydana gelen 6 ve üzerinde şiddetli yıkıcı deprem sayısının 226 olduğunu belirterek, "Ana karamızda meydana gelen 60. Ölen insan sayımız 130 bin. Neredeyse her 1-2 senede bir canımızı yakan bir deprem meydana geliyor. Böyle bir ortamda bize düşen bunu bilerek hareket etmek." dedi.

6 Şubat depremlerinde şehirlerin gördüğü hasarı anımsatan Özhaseki, nüfusu milyonlarca, imkanları da kendi belediyelerine göre kat kat fazla olmasına rağmen bazı belediye başkanlarını deprem bölgesine "turist" gibi gelmekle eleştirdi.

Bölgede yapılan konutlara ilişkin bilgi veren Özhaseki, şunları kaydetti:

200 bin konutun ihalesini yaptık, şimdi merkezde bir 50 bin konutun daha ihalesi yapılıyor. 100 bin civarında köy evlerinin büyük bölümünün ihalesini yaptık. Şimdi 30-40 bin tane daha çelik köy evlerinin ihalesi yapılıyor. Yerinde dönüşüm projemizi açıkladık. Şu ana kadar tam 250 bin vatandaşımız, 'evet siz bize verin, yardım edin, destekleyin, evimizi yaparız' dediler. Onları da takip ediyoruz. Her inşaatımıza verdiğimiz süre bir yıldan az. Yani temel atıyoruz, bir sene sonra neredeyse teslim edecek hale geliyoruz. 8 ay kadar önce temelini attığımız 46 bin konutun teslimini ay başından itibaren yapacağız. Her ay 30 bin, 40 bin, 50 bin evin teslimlerini yapmaya da devam edeceğiz. Elimizden ne geliyorsa yapıyoruz.

Bir yandan da kentsel dönüşüm yasasını çıkardıklarını ifade eden Özhaseki, tüm Türkiye'de kentsel dönüşümü en hızlı biçimde yapmanın gayreti içinde olduklarını vurguladı.