Sakarya'da üretilen Toyota C-HR Hybrid'in basın tanıtım toplantısı ve test sürüş programı, Muğla'nın Bodrum ilçesinde gerçekleştirildi.

Toyota, 2023'ü 58 bin adet satışla kapatmayı hedefliyor

Toplantıda konuşan Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, 2023'ü yaklaşık 58 bin adet satışla kapatacaklarını öngördüklerini söyledi.

Yaşanan bulunurluk sorunları nedeniyle ilk 9 ayda istedikleri kadar araç tedarik edemediklerini anlatan Bozkurt, "Yılın son 3 ayında ise çalışmalarımızı bunu telafi etmek üzerine yoğunlaştırdık" dedi.

Gelecek yıl pazarda yüzde 10'luk paya sahip olacaklarını aktaran Bozkurt, ekimde en çok satan üç markadan biri olduklarını dile getirdi.

Bu yıl otomotiv pazarının kapanış rakamlarını ve gelecek yıl sektörel öngörülerini de paylaşan Bozkurt, son birkaç aydır araç bulunurluğunda artışlar yaşandığını ifade etti.

Bozkurt, şöyle devam etti: "Yaklaşık 4 yıldan bu yana biriken talep ve uygulanan satış kampanyaları, satışların belli oranlarda tutulmasına yardımcı oluyor. Kasım-aralık aylarında da ekim ayına benzer bir tablo bekliyoruz. Dolayısıyla ilk defa 1 milyonun üzerinde bir pazarla 1 milyon 150 bin civarında bir yıl sonu kapanışı göreceğiz.

Bozkurt: 2024'te pazarda yüzde 30-35 daralma olabilir

2024 yılında ise daha farklı bir tabloyla karşılaşacağımızı öngörüyoruz. Araç fiyatlarında yükseliş, kredi maliyetleri, krediye ulaşmada zorluk ve kısıtlar, pazarın yüzde 30-35 civarında daralmasına yol açabilir. Bu noktada otomobil ve hafif ticari dahil olmak üzere 750-800 bin civarında bir pazar hacmi gerçekleşebilir."

Otomotivdeki kampanyaların devam edip etmeyeceği yönündeki bir soruyu yanıtlayan Bozkurt, her kampanya dönemini aylık yaşadıklarını söyledi.

Tarım Kredi Marketleri Afyon'un Ünlü Oruçoğlu Yağ'ını Satın Aldı: Yağ Sektöründe Rekabet Artıyor! Tarım Kredi Marketleri Afyon'un Ünlü Oruçoğlu Yağ'ını Satın Aldı: Yağ Sektöründe Rekabet Artıyor!

"Bize 2-3 aylık plan verin diyemiyoruz Avrupa tarafına. Bizim aylık performanslarımıza bakılıyor. Karlılığa bakılıyor. Ona göre bir sonraki ayın yol haritası belirleniyor." diyen Bozkurt, sözlerini şöyle tamamladı:

Bozkurt: Bugün araç varsa hemen alın

"Ancak otomobil almak için 'Bugün araç varsa hemen al' diyorum yakınlarıma bile. Aralık ayında hedef tutturmalar filan farklıdır. Ocak ayında hedef anlamında büyük zorluklar olmuyor, çünkü yeni bir mali yılın başlangıcı oluyor. 'Kur yükselir mi, düşer mi, ne olur' diye bakacaksak kişisel fikrim burada kalır ama ne olacağını bilemeyiz. Dolayısıyla yarın sabahı garanti edemiyorum. Bugün otomobil alacaksanız alın. Yarına bırakmayın."

Bozkurt'un açıklamaları, otomotiv sektörünün gelecek yıl için endişelerini bir kez daha ortaya koydu. Araç fiyatlarındaki yükseliş, kredi maliyetlerindeki artış ve krediye ulaşmada yaşanan zorluklar, sektörün daralmasına neden olabilir. Bu durumda, tüketicilerin bugün araç almalarını tavsiye eden Bozkurt'un görüşü, sektörde dikkat çeken bir değerlendirme olarak öne çıkıyor.

Editör: Haber Merkezi