Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Soma ilçesindeki Maden İş Sendikasını ziyaret ederek, gündemdeki konularla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Atalay, özellikle asgari ücretle ilgili yapılan zam taleplerine odaklanarak, vergi dilimi konusuna vurgu yaptı.

Konya'da yeni atamalar! Kaymakam ve Vali Yardımcılarında değişiklikler oldu Konya'da yeni atamalar! Kaymakam ve Vali Yardımcılarında değişiklikler oldu

Asgari ücretlilerin vergi dilimi konusunda yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken Atalay, "Şu anda çalışan arkadaşlarımız vergiyle ilgili 'ocak ayında aldığımız baz alınsın' diyorlar. Geçmişte 'yüzde 27'lik dilime 6. ayda giriyorduk, şimdi ise nisan ayının sonunda yüzde 27'lik dilime girdiğimiz bir gerçek. Esas sorun vergiyle ilgili. Vergi düzenlemesi ve sabitlemesi yapılması gerekiyor" dedi.

Asgari ücretle ilgili 40 yıllık geçmişe değinen Atalay, son iki yılda asgari ücretle ilgili görüşmelerin 6 ayda bir yapıldığını ifade etti. Bu süreçte enflasyonun etkisiyle zamların gündeme geldiğini belirten Atalay, sendika temsilcilerinin işçi konumunda olacağı görüşmelerde, işçilerin yaşadıkları zorlukları dile getireceğini açıkladı.

ASGARİ ÜRET LAFI ÇIKINCA...

"Asgari ücret lafı çıktığı zaman maalesef bizim ülkemizde ete, süte, kiraya, her yere zam geliyor" diyen Atalay, şubat ayına kadar olan 3.5 aylık sürenin önemine vurgu yaparak, zamanında konuşmanın gerekliliğine dikkat çekti. Atalay, "Bize her zaman soruyorlar 'ne isteyeceksin, masada oturanlar isteyecekler'. Durumlarını anlatacaklar. Bu sene böyle bir düzenleme yapacağız, nasip olursa" dedi.

Türk-İş Genel Başkanı, asgari ücretin zamlandığı her seferinde genel olarak hayatın maliyetlerinde artış yaşandığını ve bu durumun çalışanları olumsuz etkilediğini belirterek, asgari ücretle birlikte vergi düzenlemesinin de hayati önem taşıdığını ifade etti.

Editör: Hatice Karakuş