Türkiye, Rus turistler için indirim üstüne indirime gitti.

Turizm sektörünün haber kaynağı turizm Haber Merkezi'nin haberine göre, geçtiğimiz yıl Rus turistlerden gelen talebin düşmesi sonrası Türk otelciler ve tur operatörleri fiyatlandırma politikalarını gözden geçirmeye başladı.

Rusya'da faaliyet gösteren bir tur operatörü tarafından yapılan açıklamada, son yıllarda Türkiye'ye yönelik erken rezervasyon talebinin pandemi öncesi dönemlere kıyasla azaldığı gerekçesi ile bu yıl Türkiye'de faaliyette olan oteller ve tur operatörlerinin güçlerini birleştirerek sezon başlamadan önce rezervasyon aşamasında en uygun teklifleri sunmaya karar verdikleri belirtildi.

2023 yılında belirlenen hedeflere ulaşılamaması sonucunda son derece başarısız geçirilen turizm sezonunun ardından otel fiyatlandırma politikasında revize yapıldığını belirten Rus tur operatörünün ticari müdürü Anna Tkachenko, şu anda otelcilerden alınan sözleşme fiyatlarının yüzde 10'dan yüzde 17'ye kadar gerilediğini söyledi.

alanya-otelleri

Rus turistler için Türkiye'de bir tatilin ortalama maliyetini hesaplayan bir Rus tur operatörü ise, 2023 senesinde turist başına ortalama 1.147 Euro olan tatil fiyatlarının 2024 yılı için 1.013 Euro olduğunu açıkladı. Kur farkının zaten geçen yılın fiyatlarına göre en az yüzde eksi 12 olduğunu belirten tur operatörü, bu durumda Rus turistler için Türkiye tatilinin maliyetinin yüzde 30'a varan oranda düştüğünü ifade etti.

Türk ve Rus sektör temsilcileri, fiyat politikasının Rusları yaz turları için daha aktif şekilde rezervasyon yapmaya teşvik ettiğini belirtirken, Türkiye'de 2024 yılı yaz tatili döneminin Ruslar için yüzde 10-30 daha ucuz hale geldiği bildirildi.

Bu indirimlerin, Türkiye'nin en önemli turizm pazarlarından biri olan Rusya'dan gelen turist sayısını artırması bekleniyor.