Bosna Hersek’le geçmişteki güçlü tarihi bağları yürüttüğü projelerle daha da sağlamlaştıran Selçuklu Belediyesi bu alanda yürüttüğü çalışmalara bir yenisini daha ekledi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Yunus Emre Enstitüsü ve Selçuklu Belediyesi iş birliği ile Saraybosna Donji Vakuf’ta tamamlanan Türkçe Sınıfı’nın açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Düzenlenen açılışa Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Konya Büyükşehir Başkan Vekili Mustafa Uzbaş,  Donji Vakuf Belediye Başkanı Huso Susiç, Yunus Emre Enstitüsü Saraybosna Müdürü Mehmet Akif Yaman, Prva Osnovna Skola okul idarecileri ve öğrencileri katıldı.

“Konya’dan gelen misafirlerimizi burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz”

Donji Vakuf Belediye Başkanı Huso Susiç: “Bugün burada Türkiye’den, Konya’dan gelen misafirlerimizi ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Selçuklu Belediye Başkanımıza son derece minnettarız. Bosna’nın kalbinde sizleri ağırlamaktan mutluluk duyduk ve burada kendinizi iyi hissedeceğinize eminim” dedi.

“Türkiye-Bosna Hersek ilişkileri gelişiyor”

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı şöyle konuştu:

“Bosna Hersek ve Donji Vakuf’da olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Her zaman söylediğimiz gibi biz burada olmadığımız zaman da gönlümüzün bir yarısı her zaman burada, Bosna Hersek'te. Biz burada hiçbir zaman kendimizi yabancı hissetmiyoruz. Bosna Hersek ile Türkiye ilişkileri sürekli gelişiyor ve bundan sonra süreçte de gelişmeye devam edecek."

“Türkçe ile ilişkilerimiz ileri seviyelere taşınacak"

Konya Başkan Altay'ı bırakmadı Konya Başkan Altay'ı bırakmadı

“Yunus Emre Enstitümüzün buradaki faaliyetlerimize olan katkısı işin en önemli tarafı. Ben özellikle Yunus Emre Enstitümüze, değerli müdürümüze, şahsında bütün kuruma ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Türkçe öğrenen çocuklarımıza çok farklı fırsatları da sunuyoruz. Geçen yıl 130 Boşnak öğrencimizi buradan Konya’ya götürdük. Üç gün boyunca çocuklarımız Konya'nın tarihi ve turistik yerlerini gezme fırsatı buldular. İnşallah bundan sonra da Türkçe sınıflarında eğitim alan çocuklarımızı Türkiye'ye ve Konya'ya götürmeye devam edeceğiz.”

KONYA'NIN BOSNA HERSEK'E HİZMETLERİ

“Mostarlı Cemal Biyediç Üniversitemizin içinde yapılmış olan yurdun içinin tefrişini Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram, Selçuklu ve Karatay Belediyeleri olarak gerçekleştirdik. Srebrenitsa da şehit annelerimizin orada barınmasını temin eden ve yetim çocukların bakımını üstlenen Emmaus Derneğiyle iş birliği yapıyoruz. Orada annelerimizin kalacağı bir evin yapımı gerçekleştirdik. Bundan sonraki süreçte de Bosna Hersek’in farklı bölgelerde eğitim, kültür ve sağlık alanında mutlaka çalışmalarımızı güçlü bir şekilde devam ettireceğiz."