Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Gündemde yer alan, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin makalesinde yer alan 18 yaş altı cinsiyet değişikliği süreçleri hakkındaki değerlendirmeler sorulduğunda Koca, son derece hassas bir konu olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanı, öncelikle sağlık boyutunun gözetildiği bu tür durumlarda vatandaşların sağlığını korumak için ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı. "Her türlü sağlık sorunu için geçerli olan bu prensip, cinsiyet değişikliği ameliyatları için de geçerlidir." diyen Koca, herhangi bir sağlık gereksinimi olması durumunda devletin tüm imkanlarını seferber edeceklerini belirtti.

Ancak Koca, 18 yaş altı bireylerin cinsiyet değişikliği ameliyatları konusunda net bir duruş sergiledi. Sağlık Bakanı, böyle bir işlemin kesinlikle kabul edilemez olduğunu ve asla müsaade etmeyeceklerini dile getirdi. Türkiye'de bu konuda net kuralların bulunduğunu ve bu kuralların titizlikle uygulandığını vurguladı.

Sağlık Bakanlığı'nın konuyla ilgili olarak incelemelerine devam ettiğini belirten Koca, soruşturmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti. Türkiye'nin sağlık alanındaki net tavrını ortaya koyan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 yaş altı cinsiyet değişikliği ameliyatlarına karşı alınan sıkı önlemlerin ve net politikaların altını bir kez daha çizdi.