Jeoloji Mühendisleri Odası, Türkiye'nin deprem riski taşıyan bölgelerini belirlemek ve önlem alınması gereken şehirleri tespit etmek amacıyla büyük bir inceleme başlattı. Yapılan çalışma sonucunda, altından doğrudan fay hattı geçen 24 il özellikle yakından incelenmeye alındı.

Araştırma yapılan iller şu şekilde sıralandı: Hatay, Konya, Bingöl, Kahramanmaraş, Osmaniye, Manisa, Burdur, Balıkesir, Aydın, Erzurum, Tokat, Kocaeli, Kayseri, Muğla, Denizli, Eskişehir, Erzincan ve Hakkari.

BUNLARI DA OKUYUN

- Konya'nın deprem risk bölgeleri

- Konya'daki fay hatları nereden geçiyor?

Ayrıca, Kütahya, Aksaray ve Sakarya gibi fay hattı üzerine kurulu şehirlerin raporları tamamlanarak Bursa, İzmir ve Bolu gibi bölgelerde de deprem riski araştırmaları başlatıldı.

Türkiye'nin birçok şehri aktif fay hatları üzerinde veya yakınında yer aldığı için deprem riski yüksektir. Bu risk Marmara Bölgesi, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde özellikle dikkat çekmektedir. İstanbul'da deprem teyakkuzu ilan edilirken Adıyaman, Balıkesir, Manisa, Aydın, Denizli ve Tekirdağ gibi iller de yüksek deprem riski taşıyan bölgeler arasında bulunuyor.

deprem-riski-harita-05-eylul-2023-2

Deprem ülkesinde yaşadığımızın her fırsatta altını çizen ve bir an önce önlem almak gerektiği konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, dikkat çeken yeni bir çalışmaya imza attı. 

deprem-riski-harita-05-eylul-2023

Kütahya, Aksaray ve Sakarya'da da fay hattı üzerine kurulu kentlerin raporları tamamlanarak Bursa, İzmir ve Bolu için de deprem riski araştırmaları başladı.

Editör: Haber Merkezi