İstihdam Piyasasında Yeni Dönem: 30 Bin Lira ve Üzeri Maaşlar

Türkiye'de asgari ücretle geçinmek zorunda kalan milyonlarca kişi ara zam beklerken, bazı sektörler çalışanlarına 30 bin lira ve üzeri maaşlar ödemeye başladı. Türkiye'de 2024 yılı itibariyle net 17 bin 2 TL olan asgari ücrete Temmuz ayında ara zam yapılamazken, bazı mesleklerde bu rakamın oldukça üzerinde maaşlar veriliyor.

Sektörlerdeki Taban Maaşlar Asgari Ücreti Geçti

İstihdam piyasasının nabzını tutan 24 Saatte İş'in Kurucu Ortağı Mert Yıldız, CNBC-e'ye verdiği röportajda, adayların beklentilerinin önemli ölçüde arttığını ve işverenlerin bu taleplere ciddi zamlarla yanıt verdiğini belirtti. Yıldız, “Adayların ücret beklentileri yüzde 45 oranında artmış durumda,” diyerek sektörel maaş artışlarına dikkat çekti.

Hizmet Sektöründe Yüzde 50'ye Varan Zamlar

Yıldız, özellikle hizmet sektöründe yüzde 50'ye varan maaş artışlarının gerçekleştiğini belirterek, yeni asgari ücret seviyesinin 24.000-24.500 lira bandına çekildiğini ifade etti. “Yeme içme sektörü, perakende ve lojistik gibi alanlarda yeni asgari ücret seviyesi 24.500 lira seviyesine gelmiş durumda” dedi.

En Çok Maaş Veren Meslekler

Yan Haklar ve Ek İmkanlar Önem Kazandı

Sadece maaş artışlarının işverenlerin eleman bulmasını kolaylaştırmadığını belirten Yıldız, adayların iş tercihlerinde lokasyon, işverenin sunduğu ek imkanlar ve işverenin karakteri gibi unsurların da etkili olduğunu söyledi. İşverenlerin, ulaşım desteği, yemek imkanı ve özel sağlık sigortası gibi yan haklarla adayları cezbetmeye çalıştıkları gözlemleniyor.

En Kolay İş Bulunan Sektörler

Konya'nın şehidi var: Uzman Çavuş Cebrail Acar şehadet şerbetini içti Konya'nın şehidi var: Uzman Çavuş Cebrail Acar şehadet şerbetini içti

Yeme içme sektörü, yaz aylarında artan talep nedeniyle en kolay iş bulunabilen sektörlerin başında geliyor. Aynı zamanda, kurye sektöründe de önemli artışlar yaşanıyor.

Mevsimsel İş Geçişleri

Mevsimsel iş geçişlerinin de dikkat çeken konulardan biri olduğunu belirten Yıldız, kış aylarında kapalı alanlarda çalışan adayların yazın hava şartlarının düzelmesiyle birlikte kuryeliğe geçiş yaptığını söyledi. Bu durum ise iş piyasasında mevsimsel hareketliliği beraberinde getiriyor.

Editör: Haber Merkezi