Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19'un yeni Eris (EG.5.1) varyantının Türkiye'de henüz görülmediğini belirtti. İngiltere'de Omicron alt türü olarak ortaya çıkan Eris varyantının ülke genelinde yayıldığına dair haberlerin ardından Türkiye'nin de dikkati üzerine çekildi.

Bakan Koca, yaptığı açıklamada, "Ülkemizde bu ve benzeri varyantlar şu ana kadar tespit edilmedi. Halkımızın bu konuda endişelenmemesini ve kapanma gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtmek isterim" dedi. Koca, "Covid-19 vakaları hala devam ediyor. Bu dönemde, giderek daha az etkin olan varyantlarla karşı karşıyayız" şeklinde konuştu.

Koca ayrıca kızamık vakalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. "Kızamıkla ilgili vakaların göçle arttığını biliyoruz. En etkili korunma yöntemi aşıdır. Bilim kurulu tarafından güncellenen aşı önerilerine uyulması, çocuklarımızın aşılarının ihmal edilmemesi önemlidir" ifadelerini kullandı. Son 2-3 ay içinde kızamık vakalarının azaldığını vurgulayan Bakan Koca, "Kızamık vakalarının çoğunluğu İstanbul'da (%80), ardından Ankara, Gaziantep, Kocaeli ve Diyarbakır'da görülüyor" şeklinde bilgi verdi.

Sağlıkta şiddet olaylarına da değinen Koca, "Son dönemde artan sağlıkta şiddet olaylarına karşı İçişleri Bakanlığı ile işbirliği içerisinde güvenlik tedbirleri alıyoruz. Sağlık görevlisi sayısını artırmayı hedefliyoruz. Şiddet riski olan durumları önceden tespit ederek, şiddet içeren eylemleri engellemeyi planlıyoruz" şeklinde açıklamada bulundu.

Türkiye, Covid-19'un değişen varyantlarına karşı dikkatli bir takip ve önlem politikası izlemeye devam ederken, sağlık sistemindeki güvenlik ve kızamık gibi diğer sağlık sorunlarına karşı da tedbirlerini sürdürmeye devam ediyor.