Deprem Marmara'yı ve Sanayi Bölgelerini Yıkacak

Prof. Dr. Celal Şengör, Marmara Denizi'nde 7.2 ile 7.4 büyüklüğünde deprem olabileceğini ve bunun İstanbul'u, Tekirdag'ı, İzmit'i, Bursa Ovası'nı ve Balıkesir Ovası'nı etkileyeceğini söyledi. Şengör, "İstanbul'un doğusu, güneyi ve Marmara'nın güneyi de şiddetle etkilenecek" dedi.

Türkiye Yardım İstemek Zorunda Kalacak

Şengör, depremin Türkiye ekonomisini çökertebileceğini ve Türkiye'nin bağımsızlığını kaybetmesine yol açabileceğini savundu. Şengör, "Türkiye bu depremin altından kalkmaya yetmeyecektir. Yardım isteyecektir. Dünya bu yardımı seve seve verir. Çünkü İstanbul mevzubahis" dedi.

Sevr Antlaşması Hatırlatması

Şengör, Sevr Antlaşması'nın İstanbul'un Milletler Cemiyeti tarafından ortak yönetilecek bir şehir olması hükmünü hatırlatarak "Unutmayın, bu hâlâ gündemde. Biz farkında değiliz ama bu hâlâ gündemde" dedi.

Devlet Marmara Araştırmalarına Para Vermedi

Prof. Dr. Celal Şengör, Marmara Denizi altında yaptıkları araştırmalara devletten para verilmediğini de söyledi. Şengör, "Marmara Denizi'ndeki araştırmaları benimle beraber 2000 senesinde başlatan adam, parayı bulan adam. Siz biliyor musunuz? Devlet beş kuruş para vermemiştir bizim yaptığımız araştırmalara" dedi.

Naci Görür: Milletimize Tehlikeyi Anlatmamız Lazım

Şengör, Prof. Dr. Naci Görür'ün son zamanlarda televizyon programlarına çıkarak deprem tehlikesini dile getirmesini de yorumladı. Şengör, "Naci, ateşli vatanperver bir adamdır. Bakın, son zamanlarda Naci işini gücünü bıraktı, televizyon televizyon dolaşıyor. Ben de diyorum ki, "Kardeşim niye böyle yapıyorsun? Yani işimiz gücümüz var burada, biz bilimimizi" yapalım. "Hayır" diyor. "Bizim, milletimize tehlikeyi anlatmamız lazım" diyor" dedi.