Türkiye'de bu mesleklerde asgari ücret 30 bin lira Türkiye'de bu mesleklerde asgari ücret 30 bin lira

Türkiye'nin tanınmış iş insanlarından Rahmi Koç, yaptığı son açıklamalarda ülkenin karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan birinin nüfus artışı olduğunu belirtti. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Cumhuriyet'in 100. yılına dair hazırlanan röportaj serisinin ilk konuğu olarak verdiği röportajda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Koç, çocukluk anılarıyla başlayarak, Türkiye'nin karşılaştığı sorunların temelinde nüfus artışının yattığını vurguladı. "Başımıza gelen her şey nüfus artışından kaynaklanıyor." diyen Koç, eğitim, sağlık, iş gücü gibi alanlarda kaynakların yetersiz kalmasının temelinde nüfus artışının olduğunu dile getirdi.

Ülkenin dış kaynaklara olan bağımlılığına da dikkat çeken Rahmi Koç, işsizlik sorununa çözüm bulmak için bir kişiye iş sağlamanın maliyetinin oldukça yüksek olduğunu belirtti. "60 bin ile 80 bin dolar arasında yatırım gerekiyor. Bunun için altyapının düzenlenip yerine oturtulması lazım." şeklinde konuştu.

Koç, devlet bünyesindeki çalışan ve milletvekili sayısına da değindi. "Devlette 5.5 milyon kişi çalışıyor, buna askerler dahil değil. 2 milyon kişiyle bu devlet rahatlıkla döner. 600 milletvekili var, 200’üyle işler rahatlıkla hallolur." diyerek nüfus artışının önemine vurgu yaptı ve geçmişte bu konuda adımlar atıldığını hatırlatarak devam eden çalışmaların önemine dikkat çekti.

Rahmi Koç'un açıklamaları, sosyal medyada geniş yankı uyandırdı ve tartışmalara sebep oldu. Türkiye'nin önümüzdeki dönemde karşı karşıya kalabileceği sorunlara dikkat çeken Koç'un ifadeleri, ülke gündeminin merakla takip edilen konularından biri haline geldi.

Editör: Haber Merkezi