İran-İsrail Gerilimi ve Orta Doğu Diplomasisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak olan Türkiye'nin seçim sonrası ilk Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, gündemindeki en önemli konulardan biri olarak İran-İsrail gerilimini ele alacak. Orta Doğu'da yükselen tansiyonun düşürülmesi için Türkiye'nin yürüttüğü diplomasi trafiği, Kabine toplantısında değerlendirilecek.

Terörle Mücadele Operasyonları

Kabinede görüşülmesi beklenen bir diğer önemli konu ise terörle mücadele operasyonları olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin özellikle Irak'ın kuzeyindeki terörle mücadele operasyonlarının yaz döneminde genişletilmesi planlanıyor. Bu operasyonlar ve terörle mücadeledeki genel faaliyetler hakkında da detaylı değerlendirmeler yapılacak.

Yeniden Refah Konya Teşkilatı'nda 3 İstifa Daha Yeniden Refah Konya Teşkilatı'nda 3 İstifa Daha

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak Ziyareti

Toplantıda masaya yatırılacak bir diğer konu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelecek hafta Irak'a yapacağı resmi ziyaret olacak. Bu önemli ziyaret öncesinde Türkiye'nin hazırlıkları da Kabine toplantısında ele alınacak.

Ekonomi Programları ve Tedbirler

Kabine toplantısının ekonomik boyutunda ise Orta Vadeli Program ve 12'nci Kalkınma Planı çerçevesinde uygulanan ekonomi programının son durumu ele alınacak. Toplantıda ekonomi programlarına ilave tedbirlerin alınmasıyla ilgili de görüşmeler yapılması bekleniyor.

Bu gündem maddeleriyle toplanacak olan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin, Türkiye'nin iç ve dış politika gelişmelerine yönelik önemli kararlar alması bekleniyor.