Ünlü ekonomist Barış Soydan, Ağustos ayından bu yana devam eden altın fiyatlarındaki düşüş trendine dikkat çeken bir tahminde bulundu. Soydan, dolar kurundaki yükseliş ve Amerikan devlet tahvillerinin faizindeki artışın altın fiyatlarını baskı altına almasına rağmen ons altının çok kısa bir sürede 2,100 doları aşabileceğini öngörüyor.

Dolar kurunun Türk Lirası karşısında hızla yükseliş gösterdiği bir dönemde, altın fiyatlarının düşüş eğilimini sürdürmesi dikkat çekici bir durum oluşturuyor. Barış Soydan, bu durumu Amerikan dolarının diğer önemli para birimleri karşısındaki değerini ölçen dolar endeksinin 106 seviyelerine yaklaşmasına ve Amerikan 10 yıllık devlet tahvillerinin faizlerinin yüzde 4.519 ile 2007 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasına bağlıyor.

Merkez Bankalarının Altın Stoklama Hareketi

Soydan'a göre, bu koşullarda ons altının daha da düşmesi gerekiyordu, ancak düşmüyor. Çünkü Merkez Bankaları, özellikle Çin Merkez Bankası, altın stoklamaya devam ediyor. Çin Merkez Bankası rezervlerini çeşitlendirmek ve ABD devlet tahvillerinin payını düşürmek istiyor, bu da ons altına olan talebi artırıyor.

Ons Altının 2,100 Doları Görmesi Bekleniyor

Barış Soydan, birçok Merkez Bankasının altın alımı yaptığını vurgulayarak, FED'in para politikasının gevşemesi durumunda ons altının güçlü bir şekilde yükselme potansiyeli taşıdığını belirtiyor. Analizinde yer alan yatırım şirketi yöneticisi Marcus Garvey'e göre, dolar endeksinin ve ABD devlet tahvillerinin gelecek yıl düşmesiyle ons altının 2,100 dolara yükselmesi bekleniyor.

Bu gelişmeler, ons altına bağlı olan gram altın fiyatlarını da etkileyebilir. Altın piyasalarındaki bu önemli tahminler, yatırımcılar ve ekonomi takipçileri tarafından yakından izleniyor.