Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl, Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerini paylaştı. Bingöl, yerel seçime kadar anestezik boyutu yüksek dolaylı vergi artışlarıyla devam edileceğini söyledi.

Asıl sıkı maliye tedbirlerinin seçim sonrasında olacağını belirten Bingöl, "Canımız fena yanacak, zamları iliklerimize kadar hissedeceğiz. En büyük mali tedbir olarak, çalışan maaşlarının artışındaki sınırlamalar karşımıza çıkacak" dedi.

VERGİLERDE ARTIŞLAR OLACAK

Bingöl, önümüzdeki süreçte tüketicinin kredilerinde Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi, harçlar, ek gayrimenkul ve bazı Özel Tüketim Vergi (ÖTV) kalemlerinde artışlar olabileceğini aktardı.

Emeklilere verilen sözlere karşın maaşlarda talep edilen düzenlemenin yapılmaması ile ilgili de Bingöl, "Yapılacak artışın bütçede bir karşılığı var mıdır diye bakmadan söz verilemez. Bu bütçe hakkının ve Meclis'in yok sayılması" diye konuştu.

Eylül ve ekimde enflasyonun ‘0' dahi olsa 2023 yılı Yeniden Değerleme Oranı’nın (YDO) yüzde 55'in üzerinde olacağını aktaran Bingöl, şu bilgileri verdi:

"Bu da 2024'te vergi, harç ve cezalara en iyimser tahmin ile yüzde 55'in üzerinde zam demek. Yüksek YDO ile vergi ve cezalarını artırmak, 2023'ün yüksek enflasyonunun bir kısmını 2024'e sürüklemek sonucunu da doğuracak."

Vergi uzmanı Bingöl'ün açıklamaları, çalışan ve emeklilerin maaş zamlarında sınırlamalar olacağı ve vergi, harç ve cezalarda artışların devam edeceği yönündeki beklentileri güçlendirdi.