ABD merkezli teknoloji devi Apple, eski model iPhone'ların bilinçli olarak yavaşlatılması iddialarıyla ilgili tazminat ödemelerine başladı. Şirket, bu durumdan etkilenen ve belirli kriterlere uyan kullanıcılara ödemeler yapmaya başladı. Mahkemelerce kesilen cezaların ardından, Apple şimdi de kullanıcılara 92 dolarlık tazminat ödemesi gerçekleştirdi.

Apple'ın, 2020 yılında mahkemelerde yargılanmasına sebep olan durum, eski model iPhone'ların performansını düşürmek amacıyla pil yaşlandıkça cihazın işlem gücünü kasıtlı olarak sınırladığını itiraf etmesiydi. Bu durum, kullanıcıları tarafından tepkiyle karşılanmış ve sonrasında davalara yol açmıştı.

Hangi iPhone modelleri tazminat alıyor?

Ödemeler, belirli koşulları sağlayan ABD müşterilerini hedefliyor. Ödeme alabilmek için, 21 Aralık 2017'den önce iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus veya SE modellerini, içerisinde en az iOS 10.2.1'in ya da 21 Aralık 2017'den önce iOS 11.2 veya daha yeni bir sürümün yüklü olduğu iPhone 7 veya 7 Plus'ı kullanan kullanıcıların başvuru yapmaları gerekiyor.

Ödeme miktarları talep başına değişiklik gösteriyor ve bazı kullanıcılar, örneğin MacRumors okuyucularından Ken Strand ve Michael Burkhardt, talep başına 92,17 dolar almış durumda.

Apple'ın bu tazminat ödemeleri sadece ABD ile sınırlı kalmadı. Şirket, benzer iddialar doğrultusunda Kanada ve İngiltere gibi ülkelerde de tazminat ödemeyi kabul etti.

Bu gelişmeler, Apple'ın 2017 yılında yaşanan 'pil skandalı'nda pilin eskimesi durumunda eski iPhone modellerinin performansının kasıtlı olarak sınırlanmasını itiraf etmesiyle ortaya çıkmıştı. Elektronik cihazların performansını değerlendiren bir tüketici izleme kuruluşunun tespitleri, Apple'ın bu pratiği uyguladığını göstermiş ve dünya çapında kullanıcılar arasında tepkilere neden olmuştu.