Sahte mahkeme kararıyla dolandırıcılık hız kazanıyor; vatandaşlar uyarılıyor.

Son dönemde vatandaşların paralarını gasp etmeye çalışan dolandırıcılar, türlü türlü hilelerle yeni yöntemler geliştirmeye devam ediyor. Şaşırtıcı ve tehlikeli olan son yöntem, kişilere isme özel sahte mahkeme kararlarıyla yaklaşıyor ve binlerce kişiyi hedef alıyor.

Dolandırıcılar, son günlerde sıkça kullanılan bu yeni yöntemde, vatandaşlara kısa mesajlar göndererek "Dosyanızın son günüdür. Mağdur olmamak için kontrol ediniz." şeklinde içerik sunuyor. Mesajın içine ise "cezakontrol.org", "maliyesorgulama.com" gibi sahte web adresli linkler yerleştiriliyor. Bu sahte bağlantılara tıklanmasıyla birlikte, dolandırıcıların oyunu başlamış oluyor.

Dolandırıcılar, link üzerinden kişilere özel olarak hazırlanan sahte mahkeme kararlarını devreye sokuyor. Antalya 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi adına düzenlenmiş gibi görünen sahte mahkeme gerekçeli kararında, mağdurların "Yasa dışı bahis oynama" suçundan 18 bin TL ceza aldığı belirtiliyor. Gerekçeli karar kağıdında dava tarihi, hakim isimleri, suçun işleniş şekli ve ceza miktarına dair ayrıntılı açıklamalar yer alıyor.

Dolandırıcıların tuzağı bir adım daha ileri götürdüğü süreçte, linkin bir sonraki aşamasında mağdurlar otomatik olarak ödeme sayfasına yönlendiriliyor. Ödeme bölümüne girilen banka bilgileriyle, sahte mahkeme kararında yazan ceza miktarında para mağdurların hesaplarından çekiliyor. Türkiye genelinde binlerce kişiye ulaşan bu tehlikeli mesajların ardından birçok vatandaşın mağdur olduğu düşünülüyor.

Hukuk uzmanları, böyle bir mesaj aldıklarında vatandaşları uyararak, içerisindeki linklere kesinlikle tıklamamaları ve ödemeleri yapmamaları konusunda dikkatli olmalarını öneriyor. Dolandırıcıların bu tür yöntemleri kullanarak vatandaşları kandırmaya çalıştığı bu dönemde, bilinçli ve tedbirli davranmak büyük önem taşıyor.

Editör: Haber Merkezi