Dikkat! Milyonlarca Sürücüye Kaçırılmaması Gereken Uyarı: Ehliyet Yenileme Süresi Dolmak Üzere! Dikkat! Milyonlarca Sürücüye Kaçırılmaması Gereken Uyarı: Ehliyet Yenileme Süresi Dolmak Üzere!

Google, 2023 yılının trend olan aramalarını açıkladı. Buna göre, Türkiye'nin 2023 arama trendleri listelerinde şubat ayında yaşanan deprem ve mayıs ayında yapılan Genel Seçimler ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri öne çıktı.

Türkiye'nin son bir yıl içerisindeki gündemini gözler önüne seren listelerde "deprem nerede oldu", "deprem nasıl oluşur" ve "İstanbul depremi ne zaman" gibi yaşanan deprem felaketi; "oy nasıl kullanılır", "seçim ne zaman?" ve "nerede oy kullanacağım", gibi trend aramalarla da seçim gündemlerinin etkisi hissedildi.

"Hayatını kaybedenler" bölümünde ise ilk sırada Maraş merkezli depremde hayatını kaybeden sosyal medya fenomeni, genç aşçı Taha Duymaz yer aldı.

Deprem ve seçimler dışında, "tarifler", "şarkı sözleri" ve "nerenin plakası" gibi aramalar da dikkat çekti.

Türkiye'de 2023 yılı Google arama trendleri şu şekilde sıralandı:

  • İsimler: Sinan Oğan, Dilan Polat, Zaha, Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Zaniolo, Icardi, Ali Yerlikaya, Hakan Fidan, Tete
  • Hayatını kaybedenler: Taha Duymaz, Metin Uca, Özkan Uğur, Seda Fettahoğlu, Deniz Baykal, Erkin Koray, Burhan Çaçan, Merve Kayaalp, Matthew Perry, Mehmet Barlas
  • Diziler: Yalı Çapkını, Wednesday, Kızılcık Şerbeti, Aile, Hudutsuz Sevda, Şahmaran, Yabani, The Last Of Us, Kirli Sepeti, Ruhun Duymaz
  • Nerede?: Deprem nerede oldu?, Elbistan nerede?, Gazze nerede?, Fas nerede?, Nerede oy kullanacağım?, Mescid - i Aksa nerede?, Teknofest nerede?, Kudüs nerede?, Akbelen nerede?, Gökçeada nerede?
  • Ne zaman?: Meteor yağmuru ne zaman?, Seçim ne zaman?, İkinci tur ne zaman?, Borsa ne zaman açılacak?, Üniversiteler ne zaman açılacak?, Seyyanen zam ne zaman yatacak?, Seçim sonuçları ne zaman açıklanacak?, Diziler ne zaman başlayacak?, İstanbul depremi ne zaman?, Doğalgaz ne zaman bedava?
  • Nasıl?: Teravih namazı nasıl kılınır?, Bayram namazı nasıl kılınır?, Deprem nasıl oluşur?, Seçim ikinci tura nasıl kalır?, Basınç ölçer nasıl yazılır?, Oy nasıl kullanılır?, Uyurgezer nasıl yazılır?, Anadil nasıl yazılır?, Sandık görevlisi nasıl olunur?, Vergisiz telefon nasıl alınır?
  • Tarifler: Aşure tarifi, Güllaç tarifi, Acai bowl tarifi, Krem karamel tarifi, Lalanga tarifi, Topik tarifi, Yağlama tarifi, Kalpli kurabiye tarifi, Ev baklavası tarifi, Şiveydiz tarifi
  • Şarkı sözleri: Antidepresan şarkı sözleri, Enerji şarkı sözleri, Bi’ Tek Ben Anlarım şarkı sözleri, Müphem şarkı sözleri, Ali Cabbar şarkı sözleri, Manolya şarkı sözleri, Aşkın Olayım şarkı sözleri, Mockingbird şarkı sözleri, Lento şarkı sözleri, Belki şarkı sözleri
  • Nerenin plakası?: 88 nerenin plakası?, 50 plaka nerenin plakası?, 23 plaka nerenin plakası?, 25 plaka nerenin plakası?, 21 plaka nerenin plakası?, 08 plaka nerenin plakası?, 17 plaka nerenin plakası?, 46 nerenin plakası?, 31 plaka nerenin plakası?, 16 plaka nerenin plakası?
  • Ne giyilir?: İş görüşmesinde ne giyilir?, Konserde ne giyilir?, Aile tanışmasında ne giyilir?