Ehliyet kurslarının ücretleri illere göre farklılık gösterebiliyor. Konya'da sürücü kurslarının ücretleri ortalama 7 bin 500 lira civarında. Bu ücrete ehliyet harçları da eklendiğinde 10 bin liraya yakın bir maliyet ortaya çıkıyor. 2024 yılında ise ehliyet harçlarının da artması bekleniyor. A sınıfı sürücü belgesi harcı 1308 liraya, B sınıfı sürücü belgesi harcı ise 3 bin 945 liraya yükselecek.

Sürücü kursu sahibi Ali Toz, ehliyet alma maliyetinin artmasının sürücü adaylarını olumsuz etkileyeceğini söyledi. Toz, "Akaryakıt fiyatlarının artması, eğitmen giderleri ve araç bakım maliyetleri gibi nedenlerle ehliyet alma maliyeti artıyor. Bu durum, sürücü adaylarının ehliyet almasını zorlaştıracak." dedi.

Memur ve Emekli Maaş Zammı Netleşti! Temmuz Enflasyonu Açıklandı Memur ve Emekli Maaş Zammı Netleşti! Temmuz Enflasyonu Açıklandı

Ehliyet alma maliyetinin artması, özellikle genç nüfusu olumsuz etkileyecek. Gençler, iş bulma ve eğitim gibi nedenlerle ehliyet almak istiyor. Ancak artan maliyetler, bu hedefi zorlaştıracak gibi görünüyor.

Editör: Haber Merkezi