Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan yeni karar ile akaryakıt istasyonlarında farklı fiyat uygulamasına son verildi. Farklılaştırılmış akaryakıtlar olarak bilinen "Ultra Force", "Power", "FuelSave", "VMax", "VPro" gibi ürünler için de artık tek fiyat etiketi olacak.

Kararın Gerekçeleri

  • Tüketicilerde oluşan belirsizliğin önüne geçilmesi
  • Dağıtıcı ve bayilerin operasyonlarında kolaylık sağlanması

EPDK'dan Açıklama

EPDK'dan yapılan açıklamada, dağıtıcı lisansı sahiplerinin farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebileceği ancak akaryakıt istasyonlarında aynı tür akaryakıtlarda artık birden fazla fiyat olmayacağı belirtildi. Ayrıca açıklamada, ilgili lisans sahiplerinin gerekli uyum çalışmalarını tamamlayabilmeleri amacıyla kararın 15 Mayıs 2024 tarihinde yürürlüğe gireceği ifade edildi.

Yürürlük Tarihi

Yeni karar 15 Mayıs 2024'ten itibaren tüm akaryakıt istasyonlarında geçerli olacak.

Benzin Fiyatlarında Müjdeli Haber! Bu Gece Yarısından İtibaren 1 Lira 54 Kuruş İndirim Bekleniyor Benzin Fiyatlarında Müjdeli Haber! Bu Gece Yarısından İtibaren 1 Lira 54 Kuruş İndirim Bekleniyor

Akaryakıt Kalitesi Kontrolü

EPDK, Türkiye'de yaklaşık 13 bin bayi ile tüketicilerin akaryakıt ihtiyaçlarının en yüksek hizmet ve kalite standartları ile karşılandığını vurguladı. Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi (AKİS) ile akaryakıt bayilerinde ve Depo Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi (DAKİS) ile de akaryakıt dolum terminallerinde kalite izlemesinin aralıksız olarak sürdürüldüğü ifade edildi.

Katkı Maddeleri

EPDK, petrol piyasası mevzuatına göre dağıtıcı lisansı sahiplerinin yüzde 0,5 oranını geçmemek kaydıyla akaryakıtların özelliklerini iyileştirmeye yönelik çeşitli katkı maddelerini akaryakıta ekleyebildiğini ve söz konusu katkılama işlemi için kullanılacak katkı maddelerine ilişkin dağıtıcı lisansı sahiplerinin EPDK'yi bilgilendirme ve gerekli izinleri alma yükümlülüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığını bilgisini paylaştı.