Akaryakıt fiyatlarında durmak bilmeyen zam yağmuru sağanak şekilde yağmaya devam ediyor. Geçen hafta önce benzine 2,11 TL, ardından da motorine 87 Kuruş zam gelmiş, LPG'de ise 65 Kuruşluk bir indirim yapılmıştı. Ancak AK Parti'nin KDV ve ÖTV zammı sonrası akaryakıt fiyatları yeni haftaya da zamla başlamış ve 10 Temmuz Pazartesi itibariyle benzine 40, motorine 38, LPG'ye ise 15 Kuruş zam gelmişti.

Ancak zamlar bununla kalmadı ve 12 Temmuz Çarşamba günü itibariyle motorinin litre fiyatına 1,07 TL'lik bir zam daha gelmişti.

Brent petrolün 80 doların üzerine çıkması ve dolar kurunun yüksek seyrini koruması sonrasında benzin fiyatlarına cumartesi gününden itibaren geçerli olacak şekilde zam gelmesi bekleniyor.

Sektör yetkililerinden alınan bilgilere göre benzinin litre fiyatına bu gece yarısından sonra ( 15 Temmuz Cumartesi itibariyle ) 1 TL 25 Kuruş daha zam gelmesi bekleniyor.

Hatırlanacağı gibi yılbaşında benzin fiyatları 21.14 TL, motorin fiyatları ise 23.50 TL seviyesindeydi.

EPGİS zam ve indirimleri artık neden açıklamıyor ?

EPDK'nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.

Akaryakıt fiyatları nasıl belirleniyor?

Petrol Piyasası Kanunu gereği 1 Ocak 2005 tarihi itibarıyla Serbest Fiyatlandırma Sistemi'ne geçildi.

Bu sistem ile sektördeki akaryakıt dağıtım şirketleri, farklı fiyat politikalarına göre depo satış fiyatını belirlemekte serbest olduğu gibi, bayiler de dağıtım şirketleri tarafından kendilerine tavsiye edilen tavan pompa satış fiyatlarını uyguluyor veya bulundukları bölgenin rekabet koşullarına göre kendi pompa satış fiyatlarını uygulamakta serbest.

Türkiye'de akaryakıt pompa fiyatları, rekabet koşulları göz önünde bulundurularak oluşturuluyor.

Rafineri fiyat oluşumu şöyle:

Gümrüksüz rafineri fiyatı + ÖTV + EPDK payı = Rafineri Satış Fiyatı (KDV hariç)

Gümrüksüz rafineri fiyatı ne demek?

Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan CIF Akdeniz ürün fiyatları, 'gümrüksüz rafineri fiyatı' anlamına gelir.

Türkiye'de bu piyasa izlenir, son fiyat değişiminden itibaren, günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı oluşur.

KONYA AKARYAKIT FİYATLARI

  • Benzin: 27,63 TL
  • Motorin: 27,31 TL
  • LPG: 11,30 TL