Rusya, otomobil yakıt fiyatlarının artışının ardından yurt içi akaryakıt piyasasını dengelemek amacıyla geçici olarak yakıt ihracatını sınırlama kararı aldı. Maliye basın ofisi, bu önlemin yakıt piyasasının doyurulmasına yardımcı olacağını ve fiyatları düşüreceğini açıkladı. Başbakan Mihail Mişustin tarafından imzalanacak olan belgenin yakın bir zamanda yayınlanması bekleniyor. Bu kısıtlama, Rusya'nın benzin ihracatını da etkileyecek.

Dünya Piyasalarında Dizel Kıtlığı Endişesi Artıyor

Ancak bu tedbir, küresel dizel pazarlarının mevcut kıtlığını daha da kötüleştirebilir. Dünya genelindeki petrol rafinerileri, Rusya ve Suudi Arabistan gibi büyük ülkelerden gelen ham petrol arzının kısıtlanması nedeniyle yakıt üretiminde zorluk yaşamaktadır.

Yükselen Akaryakıt Fiyatları Rusya'da Siyasi Sorunlara Neden Oluyor

Rus hükümeti, artan akaryakıt fiyatlarını kontrol altına almak için çeşitli önlemler üzerinde çalışıyor. Geçen hafta Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu konuda anlaşmaya varıldığını ancak çekişmelerin devam ettiğini söyledi. Yükselen otomobil yakıtı fiyatları, Mart ayında yapılacak olan başkanlık seçimleri öncesinde Rusya'da siyasi bir sorun haline geldi. Federal İstatistik Servisi'nin verilerine göre, Rusya'da perakende benzin ve dizel fiyatları yıllık bazda yüzde 9,4 artarken, genel enflasyon yüzde 4 seviyesine ulaştı. Bu durum, Rusya'daki ekonomik istikrarsızlığı derinleştiriyor.