Araç sahipleri yeni güne akaryakıt fiyatlarındaki indirimle başladı. Brent petrol fiyatlarındaki geri çekilme sonrasında dizel araç sahiplerini sevindirecek indirimi yeni günle birlikte pompaya yansıdı.

Petrol fiyatları, OPEC+ dışındaki ülkelerin, özellikle de ABD’nin hızla ham petrol pompalaması ve Çin ekonomisine ilişkin endişelerin artmasıyla birlikte Eylül ayındaki yüksek seviyelerinden dik bir düşüş eğilimine girdi. Fiyatlar ABD verilerinin benzin stoklarında beklenenden fazla artış olduğunu göstermesinin ardından küresel yakıt talebine ilişkin endişelerin artmasıyla Çarşamba günü yaklaşık yüzde 4 düşerek Haziran'dan bu yana en düşük seviyelerine geriledi. Bugün bir miktar toparlanma görülse de brent petrol 74,65 dolardan, ham petrol ise 69,77 dolardan işlem görüyor.

Beklenen büyük ÖTV zammı öncesinde motorinin litre fiyatına bugün itibariyle 1 lira 34 kuruş indirim geldi. Benzin ve LPG fiyatlarında ise fiyat değişikliği olmadı.

İndirim sonrası Konya'da motorin fiyatı 37,49 TL'ye geriledi.

Akaryakıt fiyatlarının nasıl hesaplandığına ilişkin şu bilgiler verilebilir:

Fırtına Geliyor: Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten Kritik Uyarılar Fırtına Geliyor: Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten Kritik Uyarılar
  • Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.
  • Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.
Editör: Haber Merkezi