Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ekonomik zorluklar yaşayan vatandaşlara sunduğu doğalgaz yardımlarında yapılan ödemelere zam yaptı. Daha önce 900 ila 2 bin 500 TL arasında değişen destek miktarları, yeni düzenlemeyle 1500 ila 3 bin 500 TL arasına çıkarıldı.

Doğal gaz desteği ile maddi zorluk içinde olan vatandaşların kış aylarında faturalarını daha rahat ödemeleri hedefleniyor. Projeyi genişleterek daha fazla vatandaşa ulaşmayı planlayan devlet, yıllık ödeme miktarını artırarak doğalgaz yardımı alan kişi sayısını artırmayı amaçlıyor.

Doğalgaz Desteği Başvuruları e-Devlet Üzerinden Yapılıyor

Doğal gaz desteği başvurusu e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Vatandaşlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın internet sitesinde bulunan "Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti" bölümüne T.C. kimlik bilgileri ve şifreleriyle giriş yaparak başvuruda bulunabilirler. Başvurunun ardından, doğal gaz faturalarını PTT şubelerine teslim etmeleri gerekiyor.

Bu yardımdan faydalanan kişilerin ödemeleri PTT kartları aracılığıyla yapılacak. PTT şubelerinden ücretsiz olarak temin edilebilen bu kartlar, ihtiyaç sahiplerinin ısınma giderlerini karşılamak için verilen doğal gaz yardımı için kullanılacak.

Kayseri'de Taciz İddiası: Valilik Vatandaşları Provokasyonlara Karşı Uyardı Kayseri'de Taciz İddiası: Valilik Vatandaşları Provokasyonlara Karşı Uyardı

Doğal gaz desteği şartları:

  • Başvuru yapan kişinin veya ailenin kişi başına düşen aylık geliri 3.800 TL'yi aşmamalı.
  • Kronik hastalığı olan veya yaşamını cihaza bağlı olarak sürdüren kişiler, sağlık raporuyla başvuru yaptıklarında, normal destek miktarının %5'i kadar daha fazla ödeme alabilirler.

Merkezi Sistem Aboneleri Doğalgaz Desteğinden Faydalanabiliyor mu?

  • İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması,
  • Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması ve hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi şartları aranıyor.

Bu şartlara uyan vatandaşlar, e-Devlet üzerinden başvuru yaparak doğal gaz desteğinden faydalanabilirler.

Editör: Haber Merkezi