Türkiye'de Kovid-19'un yeni varyantı Eris'in tespit edilmesinin ardından, Jackson Laboratuvarı Enstitüsü Baş Araştırmacısı ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, Eris hakkında yapmış olduğu açıklamalarla kamuoyunu sakinleştirdi.

Türkiye'de 9 Kişide Görülen Eris Varyantı İçin Olumsuz Senaryo Beklemeyin

Prof. Dr. Unutmaz, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Eris varyantının neden olduğu endişelere karşı tedirgin olunmaması gerektiğini belirtti. Bu yeni varyantın Türkiye'de de görülmesinin normal olduğunu vurgulayan Unutmaz, "Bir aydır Eris hakkında tedirgin olmamanızı söylüyorum, bu yüzden kapanma olasılığı falan yoktur. Eris varyantı tabii ki Türkiye’de de görülecek, şaşılacak durum değil. Hasta olanlar biraz artacak, lakin Kovid artık hayatımızın parçası, grip ve birçok diğer virüsle olduğu gibi." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından da açıklanan Eris varyantının Türkiye'de 9 kişide tespit edildiği bilgisine rağmen, Prof. Dr. Unutmaz, hastalığın yayılmasıyla birlikte kapanma veya karantina gibi sert önlemlerin alınmasının gereksiz olduğunu vurguladı.

kapanma-olacak-mi

Unutmaz'ın bu olumlu açıklamaları, Türkiye'deki vatandaşları ve toplumu Eris varyantıyla ilgili endişeleri hafifletmeye yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Uzmanların önerdiği hijyen ve aşı önlemlerine devam edilerek, salgının kontrol altında tutulmasının önemine vurgu yapılıyor.